50 Yaş Üstü Cilt Bakımı - saglikdas.com

50 Yaş Üstü Cilt Bakımı

50 Yaş Üstü Cilt Bakımı
4 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 1.692 kez okundu.

50 Yaş Üstü Cilt Bakımının Önemi

Cilt hücreleri yaş arttıkça azalacağından dolayı 50 yaş üstü cilt bakımına daha fazla özen gösterilmelidir. Giderek kuruyan ve nemini kaybeden cilt özellikle ilerleyen yaşlarda nemlendirilmeye ihtiyaç duyar. Hastalıklar, kullanılan ilaçlar, güneş, hava kirliliği, sigara ve alkol kullanılması, yanlış beslenme, stres gibi faktörler cildi olumsuz yönde etkilemektedir. Tüm olumsuzluklar karşısında cilt kırışmakta, lekelenmekte ve doğal rengini kaybetmektedir. Aslında cilt bakımı için yaşın ilerlemesini beklemek yanlıştır. Henüz 20’li yaşlarda iken cilt bakımına özen gösterilmeli, yaş ilerlemeden gerekli önlemler alınmalıdır. Özellikle yazın güneş ışınlarının cildi olumsuz etkileyeceği unutulmamalı, yüksek koruma faktörlü güneş kremleri olmadan dışarı çıkılmamalıdır. Çok erken yaşlarda da cilde zarar veren güneş ışınları, özellikle de yaşın ilerlemesi ile daha fazla zarar vermektedir. Çünkü cilt, yaşın ilerlemesi ile birlikte daha fazla hassaslaşmaktadır. Sigara ve alkol cildin oksijen seviyesini düşürdüğü için daha fazla kırışıklığa ve cildin ışıltısını kaybetmesine yol açmaktadır.

50 Yaş Üstü Cilt Bakımı Faydaları

50 yaş üstü cilt bakımı için yapılması gereken en önemli şey cilt lekeleri ve kırışıklıkları ile mücadele etmektir. Bir kaba yarı yarıya su ve elma sirkesi koyup kaynattıktan sonra yüze buhar banyosu yaptırmak ve bu karışım ile günde 2-3 kez cildi silmek lekelere karşı etkili olacaktır. Sirke, cildi ölü hücrelerden arındırıp elastiki lif üretimini arttıracağından oldukça faydalıdır. Ayrıca bu yöntemin kışın uygulanması ile soğuk hava nedeniyle yıpranan cilt yumuşaklık ve esneklik kazanacaktır. 50 yaş üstü bayanların kırışıklıklardan kurtulmak için papatya ve ada çayı özü ile zenginleştirilmiş kil maskesini düzenli olarak uygulamaları fayda sağlayacaktır. Ayrıca A, C ve E vitamini açısından zengin içerikli yiyeceklerden yemek cildin ışıltısını geri kazanmaya yardımcı olacaktır.

Yaş ilerledikçe özellikle dudak çevresi daha fazla nem kaybına uğramakta ve menopozla birlikte daha fazla kırışmaktadır. Her gün birkaç damla zeytinyağı ile dudak çevresine masaj yapmak hem kırışıklıkların giderilmesine hem de cildin ihtiyacı olan nemi kazanıp yumuşacık olmasına neden olacaktır. Ayrıca günde 3 fincan yeşil çay içmek de cilt kırışıklıklarına fayda sağlamakta ve yaşlanma etkilerini durdurmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git