Ağız Hastalıkları Ve Tedavi Yolları - saglikdas.com

Ağız Hastalıkları Ve Tedavi Yolları

Ağız Hastalıkları Ve Tedavi Yolları
10 Ağustos 2014 tarihinde eklendi, 1.560 kez okundu.

Ağız Hastalıkları Ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Ağzın içinde yer alan her bölgenin bakterilerden ya da iç organlardan gelen bir takım sebeplerden dolayı iltihaplanmış olması ağız hastalıklarına yol açar. Ağız hastalıklarının nedeni ise tüketilmiş olan gıdalardan geriye kalan artıkların iyi temizlenmemiş olmasıdır.

Ağız Hastalıkları Ve Tedavi Yolları

Diş Çürükleri

En yaygın ağız hastalıklarından biri olan diş çürüklerinin en belirgin nedeni ise dişleri fırçalamamak ve ağız bakımını ihmal etmektir. Günde iki kez diş fırçası yardımı ile dişler fırçalanmalı ve gerekli olan temizliği yapılmalıdır.

Ağız Kokusu

Ağızda kokuya neden olan faktörler dişlerin temizlenmemesi sonucunda oluşan bakterilerin çoğalması durumudur. Ağız bakım suyu kullanmak, ağız kokusunun tek tedavisidir. Ağız kokusunu düzenli olarak yapılan gargara ile kontrol altına almak mümkündür.

Ağız İçi Yaralar

Hastalık anında ya da vücudun kendini güçsüz hissettiği durumlar ağızda oluşan yaraların en büyük sebebi olmaktadır. Ağız içi yaralara çeşitli vitamin eksikliklerinin sebep olduğu bilinmektedir. Ağız içi yaralarının çıkmasını demir ve B12 gibi vitamin gruplarından yeterli besinlerin alınması ve hastalık anında vücudun direncini arttıracak meyve tüketimi engellemektedir. Strese bağlı oluşan ağız yaralarının tek tedavisi ise strese yönelik olan ilaç tedavisidir.

Diş Eti Hastalıkları

Bazı başka tür hastalıkların sebebi diş etlerinde görülen çekilmeler veya aşırı büyümeler olabilmektedir. Büyüyen diş etleri kanamaya sebep olurken, yukarı doğru çekilen dişetleri ise hassasiyet yaratır. Bu durumun en büyük sebebi ağız bakımının yeteri kadar yapılmamış olmasıdır. Eğer diş fırçalama ve bakım suyunun düzgün kullanma yapan kişilerde sorunlar artarak devam etmekte ise iç hastalıklarından kuşku duyulmalıdır. Böyle bir durumda dahiliye uzmanına başvurmak en doğru yoldur.

Dil Hastalığı

Dil hastalığının belirtileri arasında, dilin üzerinde görülen ve papilla ismi verilen çıkıntıların göründüğünden daha kırmızı veya daha beyaz bir renk alması, dilin üzerindeki bu çıkıntıların da tamamen yok olmuş dereceye gelmesi vb. vardır. Bazı kimselerde papilla denilen çıkıntılar oldukça beyazdır. Dil normalinden daha kırmızı hale bazı ateşli hastalıklarda geçmektedir. Eğer dil ve diş temizliği sağlanıyor fakat yine de dil üzerinde sayılan belirtiler mevcut ise Bu durumda vücut bir enfeksiyon ile savaşmakta olabilir. Bu durumda yapılması gereken doktorunuzla görüşerek bir alerji testi yaptırmak ve uygun ilaç kullanımına gitmektir.

Diş Taşları

Diş etinin ve dişin arasında kalan bölgede oluşan kalıntılar diş taşlarıdır. Bu diş taşları ancak bir uzman tarafından temizlenebilir. Bakımı içinse diş temizliğine önem verilmesi gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git