Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavisi - saglikdas.com

Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavisi

Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavisi
20 Ağustos 2014 tarihinde eklendi, 1.163 kez okundu.

Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Ağız kokusu, günümüzde birçok insanın sorun yaşadığı sorun olmakla birlikte insanlarla olan ilişkilerde kişinin kendine olan güveninin azalmasına neden olmaktadır. Ağız kokusunu önemli bir hastalık olarak tanımlamak zordur ancak bazı hastalıklarında habercisi olabilmektedir. Fakat ağız kokusu nedenleri ve tedavisi mümkündür. Ağız kokusunun nedenlerine baktığımızda üç grupta inceleyebiliriz.

-Kaynağı ağız içerisinde olan konular

-Nefesten ve soluk borusundan gelen kokular

-Sindirim sistemiyle ilgili kokular

Ağızdan gelen kokuların kaynağı çoğunlukla yine ağız içindeki sorunlardır. Uzun süreli açlık, iltihaplar, ağız içerisindeki hastalıklar, ağız kuruluğu ve dil üzerinde biriken bakterilerin ağızda oluşturduğu sülfür gazları ağız kokusunun ana sorunlarındandır. Bu koku çinko içeren gargaralarla, diş ve dil fırçalayarak halledilebilir.Ağız kokusunun nedenleri tedavi edilmemiş çürükler, dişler arasında sıkışıp kalmış gıda artıkları, hatalı yapılmış protezler ve onların aralarında kalan artıklar, dişeti hastalıkları ve gerekli ağız bakımının yapılmaması, ağız kokusunun birçok nedenleri arasında sayılabilmektedir.Sindirim sisteminden gelen konular ise mideden gaz çıktığında hissedilir. Bazı mide hastalıklarının habercisi olabilir. Bu konuda geç kalınmadan doktora gidilmelidir.

Nefes ve solunum yollarından kaynaklanan kokular ise, tüm ağız kokularının yaklaşık %10’u kadardır. Bu sorun bazı ciddi hastalıkların habercisi ya da onların sonucu olarak ortaya çıkabilir. ilk akla gelen ise şeker hastalığıdır. Ayrıca solunum yollarındaki kronik enfeksiyonlar ve bademcik taşları gibi faktörler de nefesin kokmasına neden olabilmektedir. Genizde oluşan kötü kokulu akıntı insanların özgüveninin düşmesine sebep olabilir. Ancak geniz akıntısına bağlı olan kokularda sigara kullanımını ya da genzi rahatsız edecek herhangi bir yabancı madde, normalden daha fazla akıntıya sebep olacaktır. Bu kronik geniz akıntısı haline geldiğinde çok kötü bir koku meydana getirmektedir. Kişi kokunun bademciklerinden geldiğini düşünmektedir. Özellikle bademcikte deliklerin arasında olan beyaz toplar çok kötü kokulara neden olmaktadır. Direkt olarak kulak burun boğaz doktoruna gidip tedaviye başlanmalıdır.

Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavisi Hakkında

Ağız kokusunun tedavi edilebilmesi için önce ağız kokusu kaynağının doğru belirlenmesi ve bu tespit sonucu ortadan kaldırılması gerekmektedir. Kişi kendini tanımalı ve ilk muayeneyi kendi yapmalıdır. Bazı kliniklerde ağız kokunuzun düzeyinin belirlenebilmesi için özel cihazlar kullanılmaktadır. Buralarda ağız içi kaynaklı kokularda tedavi yöntemleri kişiye ve gereksinimlerine özgü olarak hazırlanmalıdır. Kişinin yaşam tarzı göz onunda bulundurulmalıdır. Çoğunlukla ağız içerisindeki gıda takılmalarının ortadan kaldırılması gerekir. İltihapların ve çürüklerin temizlenmesi ve ağız içi bakteri sayısının ağız bakımı yöntemleriyle azalmasından oluşmaktadır.

Her öğünden sonra dişlerinizi 2 dakikadan az olmamak şartlıyla fırçalayınız ve günde bir kez diş ipi kullanınız. Dil yüzeyinde çok fazla girinti ve çıkıntı olduğu için bakteriler kolayca yerleşip sülfür gazları salgılarla bunu önlemek için dili fırçalamayı unutmamak gerekir. Diş fırçanızı kuru ve temiz bir yerde muhafaza ediniz ve kullandıktan sonra iyice yıkayınız.

Sigara ağız kuruluğuna yol açar ve buda ağzın kötü kokmasına sebep olur. İçine limon atılmış bir bardak su bu sorunu çözecektir. Naneli sakızlarda anı kurtarmak için etkili olacaktır. Elma yemek hem dişleri fırçalamış gibi temizler hem de nefesi tazeler.

Eğer geniz akıntısına bağlı sorun yaşanıyorsa bir bardan suyun için bir kaşık tuz atın ve bunu burnunuzdan çekerek genizlerinizi temizlemesini sağlayabilirsiniz. Tıpkı denize gidince genizlerin temizlenmesi gibi tuzlu su bu işe yarayacaktır. Kişi kendi isteğine göre tuz miktarını ayarlayabilir. Rahatsız olduğunda genzine çekeceği tuzlu su oldukça iyi sonuçlar verecektir. Tabi bunu çok fazla yapmakta tahrişe yol açabilir. Kişi doktora danışmalı kronik geniz akıntısını tedavi ettirmelidir. Ağız kokusu nedenleri ve tedavisi detayları bu şekildedir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git