Ağız Kuruluğu - saglikdas.com

Ağız Kuruluğu

Ağız Kuruluğu
13 Ağustos 2014 tarihinde eklendi, 949 kez okundu.

Ağız Kuruluğu

Ağız kuruluğunun meydana gelmesi çok kolaydır ve bu pek çok nedenden dolayı oluşabilir. Ağız kuruluğu, tükürük salgısının azalması ile başlar ve beraberinde ağız bakterilere açık hale gelir ve tükürük bezleri görevini yerine getiremez. Bu bir tür hastalıktır. Bu sorunu gidermek için, bitkisel yöntemler ve başka yöntemler vardır.

Ağız kuruluğu sorunu yaşıyor iseniz, siz de aşağıda yer alan önerilere uyarak bu sorununuzdan kolayca kurtulabilirsiniz. Yazacağımız bilgileri, günlük olarak uygulamanızı tavsiye ederiz.

Ağız Kuruluğu Nasıl Önlenmelidir?

  • İlk olarak ağız kuruluğu yaşayan insanların, bulunduğu ortam temiz ve nemli olmalıdır.
  • Alkolden kesinlikle uzak durmalısınız. Çünkü alkol, tükürük bezlerinin görevini yerine getirmesine engel olur.
  • Ağız kuruluğuna iyi gelen başka bir şey ise su içmektir. Gün içinde her seferinde az miktarda, ama sık sık su içmelisiniz.
  • B ve C vitamini içeren besinleri, tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.
  • Ağız ve diş sağlığı oldukça önemlidir. Bakımını düzenli olarak yapmalısınız. Çünkü ağızda oluşankuruluk, beraberinde diş çürüklerini getirir. Bunun için dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmemelisiniz.
  • Eczanelerde rahatlıkla bulabileceğiniz, tükürük tabletlerini kullanmalısınız.

Ağız kuruması sorunu yaşıyor iseniz ve bu sorunu doğal yöntemlerle geçirmek istiyorsanız, aşağıdaki tarifi uygulayabilirsiniz. Evinizde rahatlıkla yapabileceğiniz bu tarifin maliyeti oldukça düşüktür. Ağız kuruluğuna iyi gelen bitkisel tarifi, uygulamak istiyorsanız gerekli olan malzemeler şu şekildedir:

  • 1 adet limon
  • Bir miktar acı biber
  • Su ( 1 litre kadar )

İlk olarak 1 litre suyu kaynatınız. Kaynamış suyun içine göz kararı acı biberi de ilave ediniz. Daha sonra karışımın içine 1 adet dilimlenmiş limon ekleyin ve güzelce karıştırın. Tüm bu işlemler bittikten sonra, hazırladığınız karışımı yaklaşık olarak 15 – 20 dk. kadar bekletin. Süre dolunca, karışımınızı süzün ve bu karışımı sabahları tok karnına 1 bardak tüketin. Bu karışımın içinde acı biberin olma nedeni, ağızın yanmasını sağlamaktır. Çünkü ağızda yanma hissi olunca, tükürük bezleri aktive olur ve daha çok çalışmaya başlar.

Siz de bu önerileri dikkate alırsanız ağız kuruluğunuzdan kolayca ve doğal olarak kurtulabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git