Ağız Kuruluğunun Nedenleri - saglikdas.com

Ağız Kuruluğunun Nedenleri

Ağız Kuruluğunun Nedenleri
13 Ağustos 2014 tarihinde eklendi, 1.154 kez okundu.

Ağız Kuruluğunun Nedenleri

Tükürük salgılarının azalması, ağız kuruluğunun en belirgin nedenidir. Ağız kuruluğuna rastlanan kişiler, fazla miktarda sıvı gıda tüketenlerdir. Çünkü alınan sıvıdan dolayı tükürük salgıları görevini gerçekleştirmemeye başlar. Ağız kuruluğuna rastlanan bir diğer kişiler ağız yolu ile solunum yapan kişilerdir. Bol miktarda alkol almak da tükürük salgılarının salgılanmasını engeller. Aşağıda ağız kuruluğunun diğer nedenleri verilmiştir.

Ağız Kuruluğunun Nedenleri Nelerdir?

1- Ağız kuruluğunun bazı ilaçlar ile de ilgisi bulunmaktadır. Ağız kuruluğunu arttıran ilaçlar arasında tansiyon ve depresyon ilaçları vardır.

2- Ağızda kuruluk oluşmasının bir diğer sebebi kanser hastalarının aldığı kemoterapi tedavisidir.

3- Yetersiz beslenmeden de ağız kuruluğu görülebilir. Özellikle B vitamini eksikliğinde ağız kuruluğunun görülmesi olasıdır.

4- Kafeinli içecekler tükürük bezlerini etkiler. Bu nedenle ağız kuruluğu yaratır. Kahve gibi içecekler de ağızda kuruluğun artmasına sebep olur.

5- Ağız kuruluğuna sebep olan bir diğer faktör hormonal değişimlerdir. Örnek olarak, özellikle kadınlarda görülen menopoz sonrası hormon değişimleri ağızda kuruluğa neden olabilir.

6- Ağız kuruluğu şeker hastalığının en büyük belirtisidir. Ağızda yaşanan kuruluktan dolayı şeker hastaları devamlı su içerler.

7- Yaş ilerledikçe ağız kuruluğu sorunu ortaya çıkmaktadır. Yani yaş olarak 50-60 yaşa gelmişseniz ve gözlerinizde sıvı kaybı yaşanıyor ise ağızda kuruluğun görülmesi olası bir durumdur.

Bitkisel tedavi yöntemlerinden yararlanarak ağız kuruluğunu giderebilirsiniz. Bu bitkisel tedavi yöntemleri şunlardır:

  • Bol bol su içmeniz ve her an suyu yanınızda bulundurmanız gerekir.
  • Sakız çiğneyerek tükürük salgısının artmasını sağlayabilirsiniz.
  • Sigara ve alkol tüketimi ağız kuruluğuna sebep olduğu için bunlardan kaçınılması önerilir.
  • Yiyecek tüketiminde şekerli gıdalardan uzak durmalısınız.
  • Kuruluk olan ağzınızda baharatlı gıdalar tüketmek ağızda daha fazla yanma hissi oluşturacağından bu gıdalardan uzak durulması tavsiye edilir.
  • Ağız kuruluğunun artmaması için çok kuru ortamlarda bulunmamanız gerekir ve bu nedenle ortamın nem oranını iyi ayarlanması tavsiye edilir.
  • C vitamini içeren portakal, mandalina, limon gibi meyveler ağız kuruluğunun giderilmesinde yardımcı olur. Bu nedenle sık sık narenciye tüketmelisiniz.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git