Ağız ve Diş Sağlığı - saglikdas.com

Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı
20 Ağustos 2014 tarihinde eklendi, 832 kez okundu.

Ağız ve Diş Sağlığı Yöntemleri

Dişlerin sağlıklı olabilmesi ve çürümemesi için ağız sağlığını korumak büyük önem arz eder. Dişlerimizi günde en az iki kez fırçalamayı rutin haline getirerek ağız ve diş sağlığını korumuş oluruz. Ancak günde iki kez diş fırçalama işlemi yeterli gelmeyebilir. Bunun için pek çok yöntem vardır. Bu yöntemleri daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse:

Ağız ve Diş Sağlığını Koruma Teknikleri

1-      Dişleri günde iki kez fırçalanırsa daha temizlenmiş, daha beyazlaşmış ve yemek artıklarından arındırılmış olur.

2-      Her ne kadar dişlerimizi fırçalasak da dil üzerinde bakteriler kalır. Bu bakteriler ağız kokusuna yol açar. Ağız kokusu oluşmaması için dili fırça ile bastırmadan fırçalamak gerekir.

3-      Diş fırçası ve diş macunu dışında ayrı olarak da ağız çalkalama suyu kullanmak gerekir. Ağız çalkalama suyu sayesinde hem ağız kokusu önlenir hem de diş sağlığı korunur.

4-      Asitli içecekler diş minesinin aşınmasına sebep olur. Ayrıca uzun vadede dişleri sarartır. Bu sebeple asitli içeceklerden uzak durulması gerekir.

5-      Ağız ve diş sağlığını korumak için diğer bir yöntem çay, kahve, kola vb. içeceklerden uzak durmaktır. Doğal meyve sularına ve bitkisel çaylara yönelmek gerekir.

6-      Aft oluşumu takma diş kullananlarda daha çok görülür. Takma diş kullananlar aft oluşumunu engellemek için dişleri çıkararak fırçalamalıdır.

7-      Diş teli kullanan kişiler diğer kişilere nazaran diş sağlığına daha fazla dikkat etmelidir. Tellerin diş üzerini kaplaması sebebiyle dişler ince ve özel fırça ile temizlenmesi gerekir.

8-      Çok tatlı yiyecek ve içecek tüketimi ağız sağlığını olumsuz yönde etkiler. Dişlerin çürümesine ve dökülmesine neden olur. Tatlı yiyecek ve içecek tüketimi tamamen kesilemiyorsa bile en az seviyeye indirilip her tüketimden sonra dişlerin fırçalama işlemini yapmak gerekir.

9-      Diş fırçası ağzın her köşesine ulaşamayabilir. Bu yüzden ağız atıklardan tamamen arınamaz. Fakat diş ipi kullanılırsa diş fırçasının temizleyemediği artıklar temizlenmiş olur. Diş ipi sayesinde daha uzun ömürlü daha sağlıklı dişlere sahip olmuş oluruz. Ayrıca dişler eskiye nazaran daha beyaz ve daha parlak gözükmüş olur.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git