Akne Vulgaris - saglikdas.com

Akne Vulgaris

Akne Vulgaris
25 Ağustos 2014 tarihinde eklendi, 1.224 kez okundu.

Akne Vulgaris Önemi

En çok karşılaşılan cilt sorunlarından bir tanesi olan akne vulgaris, yani sivilce genellikle ergenlik döneminde karşımıza çıkar. Bakım yapılmadığı takdirde çok ciddi sorunlarla karşılaşılabilen sivilceler, çeşitli yollarla tedavi edilebilmektedir.Deride belli miktarlarda yağ bulunur. Bu yağlar fazla olduğunda ciltte siyah nokta kırmızı renk sivilce ya da kist, gibi problemler oluşabilir. Ergenlik çağında başlayan akne vulgaris, 11 – 18 yaş aralığında olan kişilerde daha çok görülür. Ancak cilt tipine göre bu durum farklılık gösterebilir. Akne vulgarisin dünya genelinde oluşma yüzdesi % 80 dir.Akne oluşumunun birçok çeşidi vardır. Bunlar bazen siyah nokta, bazen de beyaz nokta, şeklinde görülür. Bunlar akne vulgarisin en hafif sivilce şeklidir. Bazen ise sivilceler ağrı yapar ve zaman içinde kist, adı verilen bir rahatsızlığa dönüşür. Bu sorun irinli olur ve adına püstül, denir.

Akne Vulgaris Tedavisi

Kıl köklerinin, cildin dış yüzeyine çıkan kanal yolları vardır. Bu kanal yolu tıkandığında akne oluşur. Ayrıca bu yağ bezleri sebum adı verilen bir salgı salgılar ve bu salgı sayesinde cilt korunur. Sebum maddesi biriktiği zaman da ölü hücreler o bölgede tıkanıklığa yol açar ve bakteri oluşmasına neden olur.Bu bakteriler çoğaldıkça, ciltte ağrılar oluşur ve tedavi edilmediği sürece, sivilceler boy gösterir.

Akne Vulgaris Neden Olur?

  • Bu sorunla karşı karşıya kalmamak için, cildinizin her daim temiz olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Akşam ve sabah olmak üzere günde 2 defa, cildinizi yıkayarak tıkanmasını önlemelisiniz.
  • Cildiniz için kullandığınız temizleyicilerin Ph seviyesinin uygun olmasına, özen göstermelisiniz.
  • Akne vulgaris sorunu ile uğraşmak istemiyorsanız, 3 günde 1 olmak üzere cildinize kil maskesi uygulamalısınız. Bu sayede cildinizi yağlardan arındırmış olursunuz.
  • Gözeneklerinizin genişlemesine yardım etmek için, haftada 1 defa buhar banyosu yapmalısınız. Ayrıca buhar banyosu siyah noktaları da yok eder. Yaklaşık olarak 10 saniye, cildinize buhar banyosu yaptırmalısınız.
  • Sivilce oluşumuna engel olmak için kişiler, daha çok sebze ve meyve ağırlıklı beslenmelidirler.
  • Ayrıca düzenli uyku şarttır. Vücudunuzun dinlenmesi için 7 saat uykuya ihtiyacı vardır.
  • Düzenli olarak cildinizi bitki çayları ile temizleyin. Örneğin: Rezene ve ıhlamur çayı kullanabilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git