Alerjiye İyi Gelen Bitkiler - saglikdas.com

Alerjiye İyi Gelen Bitkiler

Alerjiye İyi Gelen Bitkiler
21 Ağustos 2014 tarihinde eklendi, 1.840 kez okundu.

Alerjiye İyi Gelen Bitkiler ve Yararları

Çevremizde alerjiye yol açan etkenler oldukça fazladır. Bunlardan bazıları tespit edilebilmektedir. Bazılarının ise sebebi hala bilinmemekte, hayvanlar, bitkiler, toz, kimyasallar da sebep olabilmektedir.

Yapılan araştırmalar ve çalışmalar bazı bitkilerin yüzyıllardır alerji tedavisinde kullanılmasına olanak vermektedir. İnsanlar özellikle çocuklar ve yaşlılar daha çok rahatsızlık duymaktadır. Küçük yaştaki çocukların gelişimini etkileyecek boyutlara varabilmektedir. Bundan ötürüdür ki bitkisel yöntemler çare olarak kullanılır. Alerjiye iyi gelen bitkiler aşağıdadır.

Alerjiye İyi Gelen Bitkiler ve Çeşitleri

Isırgan: Isırgan otu bitkisi, anti alerjiktir. Vücuttaki iltihabı söker, besleyiciler içerir. C vitamini içerdiği de bilinen bir bulgudur. Böbreklere çok iyi gelir. Bu bitki alerjenlere karşı histamin salgılanmasını azaltır.

Veba Otu: Mevsimsel saman nezlesini rahatlatır. Tam olarak nasıl bir etki ettiği bilimsel olarak henüz açıklanamamış bir bitkidir. Karaciğer kanserini önleyicidir astım için de uzun çağlardır kullanılır. Uzman kontrolünde kullanılmasında fayda vardır.

Okaliptüs.: Yapraklarından faydalanılır. Öksürük, solunum hastalıkları tedavilerinde tercih edilir. Bronşit ve sinüzite iyi gelmektedir. 

Meyan Kökü: Glisizirin maddesi içerdiğinden solunum yollarına ve mide salgılarına iyi gelir.

Boğaz ağrısı bronşit için tavsiye edilir. İlaçlarla etkileşime geçeceğinden dikkatli kullanılması gereken bir bitkidir.

Alerjiye İyi Gelen Diğer Bitkiler: 

Gümüşdüğme Bitkisi: Kuru yaprakları ve saplarından da yararlanılır. Papatya görünümündedir. Astıma, bulantıya, baş ağrısına ve dönmesine iyi gelir. Hamilelere tehlikelidir, önerilmez.

Oregano: Yemeklerde kullanılan bu bitki, antimikrobiyal özelliği sayesinde vücudu alerjen, mantar, kronik yorgunluktan korur. Semptomları azalttığı gibi, dikkat edilmesi gereken bir hususta bazı kişilerinde buna alerjisi olabileceğidir.

Keçi Boynuzu: Küründen faydalanılır. Astım ve bronşite iyi gelmektedir.

Hazırlanışı: 6-7 adet keçi boynuzu 3-4 parçaya bölünerek soğuk suyla yıkanıp, yarım litre kaynayan suya atılır. Soğuyunca süzülür ve cam kavanozda bekletilir. 3 günde bir tekrar hazırlanmalı ve buzdolabında saklanmalıdır. Kahvaltı ve akşam yemeklerinden önce bir çay bardağı kadar içilir.15 gün içilir 20 gün ara verilir, 20 gün sonunda 15 gün daha içerinse bir kaşık bal eklendikten sonra devam edilir. Bu kürü uygularken sabahları kesinlikle bal kullanılmaz. Küçük çocuklara yalnızca sabah kürü uygulanır.

Papatya; Papatya, kurdeşen ve cilt alerjilerine iyi gelmektedir. Cildinize papatya özlü krem ve yağları da kullanabilir, masaj yapabilirsiniz.

Sarımsak ve Soğan: Her türlü alerjide güvenle kullanılır.

Oğul Otu: Haşlandıktan sonra ciltte kaşıntı olan bölgeye uygulanır.

C Vitamini: C Vitamini tüketmekte alerjik reaksiyonlarla baş etmenin sağlıklı ve etkili bir yoludur.

Alerjenlerle başa çıkmak için öncelikle alerjiye neyin neden olduğu araştırılmalıdır. Saptanmış nedenler varsa korunmaya çalışmalı ve uzak durulmalıdır. Zerdeçal, Aleo Vera bitkisi,Krizantem,Yaban turpu, Soya Fasulyesi, Bezelye, Fındık, Badem, At Kuyruğu, Sinirli ot da alerjiye iyi gelen bitkilerdendir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git