Ayak Bakımı Nasıl Yapılır - saglikdas.com

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır
26 Ağustos 2014 tarihinde eklendi, 1.202 kez okundu.

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte ayaklar kalın çoraplardan ve kalın ayakkabılardan kurtuluyor. Kış mevsiminde ihmal edilen ayakları yazla birlikte bakıma sokmak gerekiyor. Ayak bakımı tamamlandıktan sonra bütün yaz dilediğiniz gibi sandalet, terlik ve açık ayakkabı giyebilirsiniz.Ayak bakımının ilk ve en önemli adımı kurumuş olan topuklardır. Ayaklar daima nemli olmazsa kuruyor, çatlıyor ve hatta ayakta yaralar oluşuyor. Bunu önlemek için çok basit yöntemler vardır. Fakat bu yöntemleri gece uygularsanız daha çok faydasını görürsünüz.Banyoda ıslanan ayakları yumuşak uçlu fırçayla ovup ölü hücrelerden arınmasını sağlayabilirsiniz. Ölü hücrelerden kurtulmak için yine duş sırasında yumuşamış olan ayaklarınıza ayak törpüsü uygulayabilirsiniz. Bir başka yöntem de ayak için özel peelinglerdir. Özel peelingler ile de ölü hücrelerden arınmak oldukça kolaydır.

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır ve Faydalı Ürünleri

Asıl önemli olan banyo sorasında yapılacak adımdır. Sıcak banyodan sonra yumuşayan ayaklarınıza bol nemlendiricili kremi masaj yaparak sürün. Kremi sürdükten sonra pamuklu çorap giyerek geceyi böyle geçirin. Sabah uyandığınızda ayaklarınızın yumuşak olduğunu göreceksiniz. Topuklarınızda çok çatlama oluyorsa bu yönetimi her akşam uygulayabilirsiniz. Topuklarınız sağlıklı görünse de hep böyle sağlıklı kalması için bu işlemi uygulamaya devam ediniz.

Peeling Taşı: Ayak banyosundan sonra bu ürünü uygulayabilirsiniz. Taşı hafifçe ıslattıktan sonra ayaklarınızda pürüzsüzlük hissedene kadar topuklarınıza sürün. Nasırlara ve sertleşmiş ayaklara peeling taşı oldukça iyi gelir.

Topuk Taşı: Ayak banyosundan sonra kullanabilirsiniz. Nasırlara ve sertleşmiş ayaklara çok iyi gelecektir. Su ile kullandığınızda yağ kalıntılarını yok eder.

Topuk Rendesi: Nasırlaşmış bölgeleri sert tarafı ile törpüleyin. Diğer bölgeleri de yumuşak tarafıyla törpüleyebilirsiniz.

Ayak Bakım Yağı: Temiz ayaklara nemlendirici olarak sürebilirsiniz.

Ayak Vurmalarına Karşı Jel: Su toplamış veya ağrılı bölgelere sürebilirsiniz. Fakat yaralı deriye sürmeyin.

Ayak Banyosu

Bir kaba 35-40 derece sıcaklığında su koyun. Diğer kaba da 20 derece sıcaklığında su hazırlayın. Sıcak suda ayaklarınızı 5 dakika bekletip, diğer kaba geçirin ve 10 saniye bekletin. Beş kere tekrar ettikten sonra ayaklarınızı kurulayıp kolonya sürün.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git