Ayak Mantarı Tedavisi - saglikdas.com

Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak Mantarı Tedavisi
5 Temmuz 2014 tarihinde eklendi, 1.407 kez okundu.

Ayak Mantarı Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Ayak mantarı çeşitli tedavi yöntemleri sayesinde giderilir. Bu yöntemler tamamen doğal yöntemler olabildiği gibi, bilimsel yöntemler, korunma yöntemleri ve lazer tedavisi yöntemleri olarak sıralanabilir. Ayak mantarı özellikle karanlık ve nemli ortamlarda üreyen bakteriler sebebiyle oluşmaktadır.

Ayak mantarı tedavisi için en kolay ve en güzel yöntem, aslında doğal olan yöntemdir. Ayak mantarının tedavisi çok kolay olmakla birlikte, ayak mantarından korunmak gereklidir. Doğal yöntemler deneyip mantarın geçmemesi gibi bir durumda, ayak mantarı için geliştirilmiş ilaç ve kremleri kullanabilir, gerekirse lazer tedavisi de uygulayabilirsiniz.

Ayaklarınızda mantar oluşumunu önlemek için:

1. Ayaklarınızda mantar oluşumunu engellemek için ilk kural, ayak ve tırnak bakımlarınızı ihmal etmemektir.

2. Tırnak bakımınızı ihmal etmemeli ve tırnaklarınızı kesinlikle yuvarlak ve kısa kesmemelisiniz. Ayak tırnakları küt olarak kesilmelidir.

3. Havlularınız ve terliklerinizin başkaları tarafından kullanılmasına kesinlikle izin vermemeli ve aynı şekilde başkalarının kullandıklarını da siz kullanmamalısınız.

4. Özellikle hamamlarda herkesin kullandığı terlikleri kullanmamalısınız.

5. Ayaklarınızın kuru olmasına dikkat etmelisiniz. Islak kalan ayaklar mantar oluşumuna neden olur.

6. Ayaklarınızı terleten ayakkabılar giymemelisiniz. Özellikle de sivri burun ayakkabılar giymemelisiniz.

7. Ayaklarınız çok sık terliyorsa mutlaka çorap giymelisiniz. Çünkü çoraplar ayaklarınızda oluşan teri emer.

8. Ayaklarınız için kullandığınız pedikür aletlerini başkaları ile paylaşmamaya özen göstermelisiniz.

9. Son olarak terleyen ayaklarınıza bebek pudrası kullanabilirsiniz.

Ayaklarınızda oluşan mantar rahatsızlığı için doğal bir reçete arıyorsanız

Malzemeler:

  • 1 litre su
  • 2 diş sarımsak
  • 10 tane zakkum yaprağı
  • 10 çay kaşığı kına

Hazırlanılışı:

1 litre suyun içerisine 10 adet zakkum yaprağını koyup kaynatın. 10 dakika kaynattığınız bu malzemeyi ayaklarınıza sürüp yatın.( Bu uygulamanın mantar hastalığı dışında kullanılması yasaktır.)

Ayak mantarı tedavisi genellikle üç şekilde yapılır. Bu yöntemler ağızdan alınan ilaçlar, krem şeklinde olup cilt üzerine uygulanan ürünler ve son olarak da lazer yöntemi şeklindedir.

Ayak mantarı sorunu yaşadığınızda doktorunuzun hazırladığı reçeteye göre hareket etmelisiniz. Doktorunuz sizin için uygun olan ayak kremini vererek, mantar hastalığının oluşturduğu kaşıntı sorunlarına ve mantarın tedavisine, çözüm bulabilir. Bunun dışında doktorunuz size ağızdan almanız gereken bir ilaç da verebilir.

Ayak mantarını tedavi etmek için uygulanan, bir diğer yöntem de lazer tedavisidir. Lazer tedavisi ile mantar olan bölgeler kolayca temizlenebilir. Maliyeti pahalı olduğu için herkes tarafından tercih edilmese de, 2 seansta ayak mantarı için başarılı sonuçlar elde edilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git