Ayak Mantarının Tedavisi - saglikdas.com

Ayak Mantarının Tedavisi

Ayak Mantarının Tedavisi
5 Temmuz 2014 tarihinde eklendi, 1.175 kez okundu.

Ayak Mantarının Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Ayak mantarı kendi kendine oluşan bir hastalık değildir. Mantar mikrobunun ayaklarda yerleşmesiyle, kaşınarak ortaya çıkan, bir cilt sorunları. Kaşıntı ve ağrı, gibi rahatsızlıklar meydana getiren ayak mantarının tedavisi nasıl yapılmalıdır? Diye merak ediyorsanız öncelikle dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.

  • Ayak mantarı sorunu yaşıyorsanız kesinlikle tırnaklarınızın bakımını ihmal etmemelisiniz.  Tırnaklarınızı kısa kesmelisiniz.
  • Ayak bakımınız için çoraplarınızı her gün değiştirmelisiniz.
  • Ayaklarınızda mantar oluşmasının nedeni, ayaklarınızın havasız kalmasıdır. Bu nedenle ayaklarınızın hava almasına dikkat etmelisiniz.
  • Ayak mantarından kısa sürede kurtulmak istiyorsanız, ayaklarınızın kuru olmasına dikkat etmeli ve sık sık yıkamamaya, özen göstermelisiniz.
  • Ayaklarınızda mantar rahatsızlığı varsa, ayaklarınız sık sık kaşınarak rahatsızlık verir. Bu durumda ayaklarınızı kesinlikle kaşımamalısınız.
  • Mantar sebebiyle ayaklarınızın görüntüsü kötü bir hal alabilir ve ayaklarınız oldukça şiddetli kaşınabilir. Bu nedenle bu gibi durumları gidermek için doktorunuzun verdiği kremleri kullanmalısınız.
  • Pamuklu çoraplar giyerek ayaklarınızın hem hava almasını sağlayabilir, hem de ayaklarınızda oluşan teri önleyebilirsiniz. Naylon çorap giymemelisiniz.
  • Gün içerisinde uzun saatler boyu ayakkabı giyerek dolaşmak zorunda iseniz eve geldiğinizde, ayaklarınızı tuzlu suya sokarak, mikropların giderilmesini sağlayabilirsiniz.
  • Çoraplarınızı deterjansız olarak, sadece sıcak su kullanarak, yıkamalısınız. Çünkü mantar mikrobu, deterjanlarda bulunan kimyasallarla etkileşime girerek yayılabilir.

Ayak mantarının tedavisi için uygulayacağınız bu önlemlerin yanı sıra, doktorunuzun sizin için hazırladığı ilaçları mutlaka kullanmalısınız. Doktorunuz size mantar olan bölgeye sürmek için kremler verebileceği gibi, bunun yanında ağızdan alınan ilaçlar da reçete edebilir.

Ayaklarınızda oluşan mantar rahatsızlığı için, öncelikle yapmanız gereken sağlığa uygunluk kurallarına dikkatetmektir. Bunun yanı sıra bazı doğal yöntemleri kullanarak da ayak mantarlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Doğal yöntemlerikendiniz uygulayabilirsiniz, fakat size önerimiz doktorunuzun reçete ettiği ürünleri, belirlenen süre kadar kullanmanızdır. Her iki yöntemi de deneyip bir türlü kurtulamadığınız ayak mantarı sorunu için, son olarak lazer tedavisi yöntemini deneyebilirsiniz.

Lazer tedavisi yöntemi, bölgesel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Ayaklarınız ve tırnaklarınızda yayılmış durumda olan mantar mikropları, lazer yöntemi kullanılarak 2 seansta giderilebilir. Ücreti pahalı olduğundan sıklıkla kullanılamayan lazer yöntemini, son çare olarak düşünebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git