Ayak Sorunları - saglikdas.com

Ayak Sorunları

Ayak Sorunları
4 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 1.163 kez okundu.

Ayak Sorunları Tedavisi

İnsanlar birçok farklı sebeplerden dolayı ayak sorunları yaşayabilirler. Vücudumuzun tüm yükünü taşıyan ayaklarımıza gereken özeni ve bakımı göstermezsek sorun çıkarması gayet doğaldır. Kişisel anlamda hijyenin en önemli parçalarından biri olan ayaklarımızın bütün üzerinde durduğumuz düşünülünce ayak sağlığının ve bakımının önemi tartışılamaz. Ayağımız bilekten parmaklara kadar tüm kemik ve dokuların, eklem ve bağların birbirine uyum içerisinde çalışması ile bizi rahatsız etmez ve daha sağlıklı olur. Fakat ayaklarımızın sağlıklı olması ve bizi daha rahat taşıması için biz de ayaklarımızın rahatını sağlamalıyız. Özellikle de ayakkabı seçimine özen göstermeliyiz. Rahat, ayağı sıkmayan, terletmeyen ayakkabılar seçmeliyiz. Bayanların ayakkabı topukları normal yükseklikte olmalı, çok yüksek topuklu ve sivri burunlu ayakkabılardan uzak durulmalıdır.

Ayak Sorunları Ortopedi

Gün boyu bedenimizi taşıyan ayaklar akşam olduğunda yorgun ve ağrılı olabilir. Sıcak su içerisine koyup dinlenmelerini sağlamalısınız. Ardından mutlaka iyice kurutup nemlendirici kremlerle masaj yapmalısınız. Her banyoda topukların ponza taşı ile temizlenmesi, bebek gibi yumuşacık ayaklara sahip olmayı sağlar. Yatmadan önce topuklara nemlendirici krem sürülmesi de çatlamış, kurumuş ve sertleşmiş topukların önüne geçmeye yarar. Özellikle yazın plajda dalgaların kıyıya vurduğu yerde çıplak ayakla yürümek, ayaklara peeling etkisi yapacaktır.

Ayak sorunları,ayaklarda özellikle mantar, nasır, siğil gibi sorunlar varsa mutlaka önlem alınmalı ve gerekli bakım yapılmalıdır. Tırnaklar kalın olduğu için mantar tedavisi bir hayli uzun ve zordur. Fakat mantar için kremler ve losyonlar kullanarak tedavi için gereken yapılabilir. Ayakların terlemesi de mantar oluşumunu tetikler. Bu nedenle pamuklu çoraplar giyilmeli, ayakların ıslak kalmamasına özen gösterilmelidir. Dolaşımın en yavaş olduğu ayaklar, yaşlanma belirtilerine de oldukça açıktır. Bakımı önemsenmez ve ihmal edilirse farklı birçok hastalıklar birlikte yaşlanma etkileri de çabuk görülebilir. Ayaklara pedikür yaptırmak, en güzel bakımlardan biridir. Tırnaklar pedikürle birlikte rahatlar ve ölü hücrelerden kurtulur. Ojeler ve aseton tırnakları zayıflatır. Bu nedenle ayak tırnaklarına çok fazla oje sürülmemeli, oje sürülmek istendiğinde de mutlaka altına parlatıcı ya da kalyon kullanılmalıdır. kışın soğuktan, yazın da sıcaktan yıpranan ayakların her mevsim bakıma ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git