Ayakkabı Seçimi - saglikdas.com

Ayakkabı Seçimi

Ayakkabı Seçimi
23 Ağustos 2014 tarihinde eklendi, 1.404 kez okundu.

Ayakkabı Seçimi ve Rahatlığı

Ayak problemlerinin önemli bir bölümü ayakkabı seçimi dolayısıyla ortaya çıkmaktadır. Ayak sağlığı için öncelikle ayağın şekline uygun ayakkabılar seçilmelidir. Rast gele seçilen ve özellikle sivri burunlu ayakkabılar, mutlaka ayak sağlığını olumsuz etkileyecektir. Doğru ayakkabı seçimi yapmak günlük hayatımızda ayaklarımız için oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Tüm vücudu taşıyan ayakların rahat etmesi oldukça önemlidir. Ayak yapısı göz önünde bulundurularak ayakkabı seçmek, dikkat edilmesi gereken bir husustur. Sadece renk ve modele göre ayakkabı seçmek, mantar, egzama, nasır, tırnak batması, parmaklarda şekil bozukluğu, basma bozukluğu ve ayak, bacak ve bel ağrısına neden olacaktır. Dar kalıplı, üstü basık, sivri burun ve çok yüksek topuklu ayakkabılar, birçok sağlık problemini de beraberinde getirmektedir.

Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır?

Ayakkabı seçerken mevsim ve çalışma koşulları da göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle gün boyu ayakta kalanların daha rahat ve ayağı yormayan ayakkabılar seçmesi gerekmektedir. Ayrıca kışın bot ya da çizme olarak seçilen ayakkabıların ortopedik olmasına özen gösterilmelidir. Ayakkabı tabanlarının da elastik olması rahatlık sağlayacaktır.

Yaz dönemlerinde ise daha fazla açık ayakkabılar tercih edilmektedir. Sandalet ve babetlerin yanında spor ayakkabı seçimi de oldukça önemlidir. Sandalet ve babetlerin yüzeylerinin deri tarzı olması, ortopedik, rahat ve esnek olması, ayak sağlığı için büyük önem teşkil etmektedir. Hava geçirmeyen, plastik tarzı ayakkabılar, renk ve desenlerine aldanılarak alındığında, ayaklarda terleme ve koku yaparak mikrop oluşmasına neden olmaktadır. Özellikle nano teknoloji ile üretilmiş, mikrobu engelleyen, anti bakteriyel, ortopedik ve hijyenik ayakkabılar seçmek, sağlıklı ayaklara ve bedene sahip olmak anlamına gelmektedir.

Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Yazlık ayakkabıların tabanı kösele, kışlık ayakkabının tabanı sentetik olmalıdır.
  • Dikiş uçları ve bitim yerleri sağlam olmalıdır.
  • Ayakkabının içine elle dokunulduğunda bez ve astar rahatsızlık verecek bir şekilde kırışmamalıdır.
  • Ayağın hacmi gün boyunca genişleyeceğinden, ayakkabı öğleden sonra alınmalıdır.
  • Nubuk, süet gibi ayakkabılar, mevsimler göz önünde bulundurularak alınmalıdır.
  • Ayakkabının önünün esnek olmasına ve ayakları sıkmamasına özen gösterilmelidir.
  • Ayakkabının burnu tüm parmaklara eşit olarak rahatlık sağlamalıdır.

Ayakkabı seçimini özen göstererek yapmak, uzun vadede olumlu sonuçları da beraberinde getirecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git