Ayranın Sindirime Faydaları - saglikdas.com

Ayranın Sindirime Faydaları

Ayranın Sindirime Faydaları
23 Ağustos 2014 tarihinde eklendi, 1.270 kez okundu.

Ayranın Sindirime Faydaları?

Türklerin karakteristik içkilerinden biri olan ayran, en basit tanımıyla yoğurt, su ve tuzun belirli oranlarda homojen olarak karıştırılması ile elde edilen bir içkidir. İçeriğinde sadece yoğurt, su ve tuz bulunan ayranı, yemeklerin yanında hararetle tüketmekteyiz. Peki ayranın vücuda ne denli yararlı bir içki olduğunu biliyor muyuz?

Ayranın yararları prebiyotik ve probiyotik olmak üzere iki kategoride toplanır. Prebiyotikten kasıt: ayranın bağırsak florasına olumlu etkilerinin olduğu ve sindirimi kolaylaştırdığıdır. Probiyotik özelliği ise daha çok ayranın koruyuculuğu ile ilgilidir. Ayranın sindirime faydaları bu iki ana kategoride açıklanmaktadır. Bunun yanında iyi bir protein ve kalsiyum deposu olan ayran sayesinde vücudun gelişimine de katkı sağlanır. Bu sebeple hem çocukların hem de yaşlıların ayranı bolca tüketmesinde yarar vardır. Ayranın sindirime sağladığı faydaları şu şekilde özetleyebiliriz.

Ayranın Sindirime Faydaları ve Zararları Nelerdir?

  • Bağırsaklarınızın çalışma sistemi düzensizleştiyse büyük olasılıkla ishal, gaz ve şişkinlik yaşarsınız. Bu durumların önüne geçmek için ayran içmenizi tavsiye ediyoruz. Her gün düzenli olarak bir bardak ayran içerseniz bu sorunlarınızın kısa sürede yok olduğunu göreceksiniz.
  • Ayranın ne denli mucizevi bir içecek olduğunu görmek için hem ishale hem de kabıza iyi gelmesini söylemek yeterlidir. Birbirine zıt olan bu iki hastalığı da iyileştiren ayran, tam bir sindirim sistemi düzenleyicisidir.
  • Kişi ishal olduğunda önemli miktarlarda su ve mineral kaybeder. Hem su hem de mineral bakımından zengin bir içecek olan ayran sayesinde kaybedilen önemli elementler vücuda geri kazandırılır.
  • Laktik asidin faydalarının hepsini ayrandan da elde edebilirsiniz.
  • Ayranı içtiğiniz anda bir şişkinlik hissetmeniz doğaldır. Fakat bu şişkinlik size zarar vermez ve kısa sürede yok olur.
  • Hem protein hem de su bakımından oldukça zengin olan ayranın besleyici özelliğinden bahsetmiştik. Bunun yanında ayranın şişirici etkisi de göz önünde bulundurmalıdır. Ayran sayesinde mideniz çabuk şişer ve tokluk hissi duyarsınız. Sonuç olarak fazla yemek yemezsiniz. Bu yönü ile ayran, kilo verme çabasında olan kişiler için ideal bir içecektir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git