B12 Vitamini Faydaları - saglikdas.com

B12 Vitamini Faydaları

B12 Vitamini Faydaları
24 Ağustos 2014 tarihinde eklendi, 1.543 kez okundu.

B12 Vitamini Faydaları?

B 12 vitamini faydaları,B12 vitamini suda eriyen vitaminler arasındadır. B12 vitamini kendi başına alınmamalıdır. B12 vitamini suda eriyen besinlerden böbreklerde, karaciğerde ve diğer dokularda, depolanmaktadır. B12 vitaminin içerisinde kobalt minerali olduğundan diğer adı da kobalamin dir.Özellikle yaşlılarda ve et yemeyenlerde daha çok b 12 vitamini eksikliği görülür. Eğer bu vitaminin vücudunuzda eksik olduğunu düşünüyorsanız, hemen bir kan testi yaptırarak öğrenebilir ve b12 vitamini alabilirsiniz.B12 vitamini, kırmızı kan hücreleri ve vücudumuzun sinir sistemi, için gereklidir. Daha çok vejetaryen diyeti ile beslenenlerde, bu vitamin yeteri kadar vücuda alınamaz ve doktor kontrolünde takviye almak gerekebilir.

 B12 Vitamini Faydaları ve Çeşitleri

B12 Vitamini Nerelerde Bulunur?

B12 vitamini et, süt ve yumurta gibi besinlerde bulunur ve bağırsaklarda emilir. Çoğunlukla karaciğerde depolanır. Ve vücutta çok fazla depolanmaz.

B 12 Vitamini Faydaları

  1. B12 özellikle sigara kullananlar için, vücutta biriken zehirlerle savaşmak için yardımcı olmaktadır. Vücuda oksijenin taşınmasına yardımcı olmaktadır. Sigara kullanan kişilerin özellikle de hayvansal gıdalar almıyorlarsa, mutlaka dışarıdan takviye almaları gereklidir.
  2. B 12 vitamini faydaları arasında vücutta enerji oluşumu için gerekli olmasını sayabiliriz. Eksiliği bulunan kişilerde, genel bir yorgunluk ve halsizlik, söz konusudur. Çok çabuk yorulan kişilerin, bir kan tahlili yaptırarak vücudunda b12 vitamininin yeteri kadar bulunup bulunmadığına, baktırmaları gerekir.
  3. B12 vitamini, yalnızca hayvansal gıdalarda bulunmaktadır. Karaciğer, tavşan, hindi eti, böbrek, koyun eti, yağlı balıklar, süt ve yumurta akında, oldukça fazla bulunmaktadır. Bu nedenle vejetaryen olarak beslenenler, b12 açısından yeterli beslenememektedirler.

B12 vitamini günde 1 ile 10 miligram alınmalıdır.

B12 vitamini, vücudumuzda en fazla kansızlığa neden olmaktadır. B12 eksikliğinde gerginlik, ishal ya da kabızlık, sinir sistemi rahatsızlıkları, sarılık, zihinsel problemler, sıcak ya da soğuğa karşı aşırı hassasiyet, yorgunluk ve kaslarda hassasiyete rastlanır.B12 vitamini vücutta uzunca bir süre depolandığı için, yeteri kadar vücudunuzda bulunuyorsa, her gün alınmaması gerekir.

B12 Vitamini Eksikliği Neden Olur?

  • B12 vitamini, yeteri kadar alınmıyorsa özellikle hayvansal gıdalar yeterince alınmıyor ve sebze ağırlıklı besleniliyorsa, vücutta eksikliği görülür.
  • Bağırsaklarınız yeteri kadar b12 ememiyorsa, b12 eksikliği görülür.
  • Midenin yeteri kadar intrinsik adlı maddeyi üretememesi sebebiyle de, b12 eksikliği görülür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git