Bacak Sıkılaştırma Hareketleri - saglikdas.com

Bacak Sıkılaştırma Hareketleri

Bacak Sıkılaştırma Hareketleri
24 Ağustos 2014 tarihinde eklendi, 1.602 kez okundu.

Bacak Sıkılaştırma Hareketleri Nasıl Yapılır

Bayanların rüyası fit olmak, güzel gözükmek ve dikkatleri üzerine çekmek üzerine kurulmuştur. Günümüzde hayat şartlarının getirdiği sorumluluklar, stres, hamilelik, iş yaşantısı, ev işleri, hızlı yaşam, çabuk ve yanlış yeme alışkanlıkları gibi nedenlerle birlikte hareketsizlik, bayanların bu rüyasını kâbusa çevirmektedir.Oysa bayanların vazgeçilmezi olan mini etekler, çizmeler, dar elbiselerin altına topuklu ayakkabılar giyilmeyi beklerken; bir de şekli bozuk ya da selülitli bacaklar onca zorlukla mücadelenin ağır prangaları olmaktadır.Spor yapmak, vücudu dinç tuttuğu gibi yaşlanmayı geciktirir ve insanı fit, güzel görünümlü bir vücut sahibi yapar. Özellikle bisiklet, koşu ve yüzme gibi sporlar vücut şeklini koruduğu gibi bacak görüntüsünün de estetik olmasını sağlar.

Bacak Sıkılaştırma Hareketleri ve Yöntemleri

Ancak günümüz iş temposunda ve stres altında bayanların spora vakit ayırması oldukça zordur. Bu durumda bacak sıkılaştırma hareketleriyle kısa zamanda düzgün bacaklara sahip olmaktan başka çare kalmıyor. Bu hareketler sayesinde vücut da ister istemez zamanla belli bir forma girecek ve sağlıklı bir hayata ilk adım atılmış olacaktır.

Bacak sıkılaştırma hareketleri, daha önce spor yapılmamışsa, ilk etapta sizi zorlayacaktır. Bu yüzden ilk günlerde hareketlerin sayısını düşük tutup haftalar geçtikçe bu sayıları artırmak en doğrusu olacaktır. Aksi takdirde kas ağrıları canınızı yakacaktır. Başlangıçta hareketleri 2 ya da 3 gün aralıklarla 4-5 defa tekrarlamak ve her iki bacağa da uygulamak gerekli. İlerleyen günlerde her gün yapılabilir ve tekrar sayıları artırılabilir.

Dilerseniz şimdi hareketlerimize biraz değinelim:

Yan Yatarak Bacak Kaldırma: Sol tarafa yatarak, sağ eliniz göğsünüzün altına olacak şekilde, sol kolunuzu kafanızın altına koyun. Gövde sabitken sağ bacağı kalkabildiği kadar yukarı kaldırın. Havada biraz bekletip tekrar indirin. Hareketi bu sıralamayla tekrar edin.

45 Derece Diz Kaldırma: Dizler 45 derece eğik olacak şekilde sol tarafınıza yatıp topuklarınızı birleştirin ve sağ bacak sol bacağın üzerindeyken topuklarınızı ayırmadan sağ bacağı yukarı kaldırın ve biraz bekledikten sonra başlangıca geri dönün.

  • Belden Kalça Kaldırma: Sırt üstü yere uzanarak dizlerinizi biraz kırın ve ayaklarınız hep yerde olacak şekilde kalçanızı sıkarak yukarı doğru topuklardan güç alarak hareket edin. Bacaklar karın ve göğüs aynı hizaya geldiğinde biraz bekleyip tekrar başlangıca dönün.
  • Şınav Pozisyonunda Tırmanma: Şınav pozisyonunda, bacaklar, sırt ve boyun düz bir hizadayken, karın kaslarınızı sıkarak, kollar düz bir şekilde sağ ayağınızı göğsünüze doğru çekerek adım atın ve geri atarken sol ayağınızı göğsünüze çekerek adım atın böylelikle olduğunuz yerde tırmanma hareketi yapmış olacaksınız.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git