Bakımlı Eller - saglikdas.com

Bakımlı Eller

Bakımlı Eller
26 Ağustos 2014 tarihinde eklendi, 1.347 kez okundu.

Bakımlı Eller ve Önemi

Bakımlı eller, sağlıklı bir görünüşün olduğu kadar güzelliğin de sırrıdır. Soğuk kış günlerinde artan kızarıklık ve çatlaklar, sadece kötü görünmezler, aynı zamanda acı da verirler. Gün içerisinde sabun kullanımı ve çok temizlik yapan bayanlarda deterjanlarla sık temasta bulunma, bunu arttırır. Buna senelerin yorgunluğu da eklenince, yaşlılık lekeleri belirmeye başlar. Genelde ellerine dikkat ettiğini söyleyen bayanlar, sadece oje ve krem sürüp, bütün bu olumsuzlukların yok olacağını düşünür. Kısa sürede yok olan bu olumsuzluklar, uzun vadede kalıcılık göstermeye başlar. Bu sorunları yaşamamak için küçük ipuçlarıyla ellere sağlık katabilmek ve bakımlı ellere sahip olmak mümkündür.Çok ani sıcak ve soğuk değişimleri, kan dolaşımının sağlanamamasına neden olur.  Bunun sonucunda kızarıklıklar görülmeye başlanır. Eldiven kullanmak, sıcak ve soğuk ortama uyumu sağlamada kolaylık sağlar ve elleri soğuktan korur. Eğer soğuk havada çok kalmışsanız ya da soğuk su kullanmak zorundaysanız yapmanız gereken, süt ya da tuzlu su bulunan bir kapta elinizi kısa süre bekletmektir.

Bakımlı Eller ve Faydaları 

Böylece birçok farklı duruma alışmak zorunda kalmazsınız. Rahatlayan ellerinize masaj yaparak bir nemlendirici sürdüğünüzde, kızarma sorunu da ortadan kalkacaktır.Kış aylarında artan bir diğer sorun da ellerin çatlamasıdır. Bazen ne yapılsa önüne geçilemediği söylenir. Bu durumda sadece nemlendirici kremler yetmez. Her derde deva ve mitolojide yetiştiği ağaca “ölümsüz ağaç” adı verilen zeytinyağına başvurmak gerekir. Bütün gün yıpranan ellere zeytinyağı sürülür. Böylece derinin onarılması sağlanır. Zeytinyağından sonra sürülen nemlendirici ve vazelin türü kremler de iyileşme sürecini kısaltacaktır. Vücut direnci, bütün organların düzgün çalışmasını etkileyen bir faktördür. Beslenmenin eksik yapılması, vücut direncini düşürdüğü gibi dokuların yenilenme hızını da düşürecektir. Bu da çatlakların uzun süre iyileşmemesine neden olacaktır. Doku yenilenmesini sağlayan, bütün vücudunuza yenilik getirecek A,C ve E vitaminleri çok tüketilmelidir.

Bayanların kullandıkları oje, çok kullanılması halinde tırnaklara zarar vermektedir. Bunun yerine tercih edilmesi gereken, içinde E vitamini yer alan parafin maddesi olmalıdır. Ayda bir kez bile yaptırılan parafin, dokuları harekete geçirmeye yetmektedir. Ancak bu işlemlerden sonra ellerin daha çok korunması gerektiğinden, parafinden sonra dışarı çıkılacaksa, mutlaka eldiven kullanılmalıdır. Soğuktan gelindiğinde yapılan küçük egzersizler ise yaşlanıldığında romatizmadan korunmanın en etkili yoludur.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git