Bakımlı Saçların Sırrı - saglikdas.com

Bakımlı Saçların Sırrı

Bakımlı Saçların Sırrı
24 Ağustos 2014 tarihinde eklendi, 1.317 kez okundu.

Bakımlı Saçların Sırrı?

 Herkes bakımlı ve sağlıklı saçlara sahip değildir. Bazıları doğuştan güçlü saçlarla doğar. Bazen de kötü hava koşulları, stres, genetik faktörler ve kimyasal uygulamalar, boya gibi, saçları yıpratır. Peki, nedir sağlıklı saçlara sahip olmanın ve onu korumanın yolları. Geçmişten bugüne insanlar farklı çözüm yolları geliştirmiş, çeşitli maskeler kullanmıştır. Beslenme şeklimiz, uyuduğumuz uykunun kalitesi dahi saçların sağlığında rol oynar.bir hastalık, mesela saç kıran, hormon bozukluğu gibi faktörler saçın yapısında etkilidir. Bakımlı saçların sırrı aşağıdadır.

Bakımlı Saçların Sırrı ve Maske Çeşitleri

Sağlıklı Saçlar İçin Tüyolar

 • Saçlarınızı tararken dikkatli olmayla işe başlayın. Saç diplerinden değil, uçlarından tarayarak işe başlayın.
 • Saçlarınızla çok oynayıp yağlandırmayın. Çabuk yağlanma sık yıkamanıza, sık yıkamakta kuruluğa neden olur.
 • Yine banyo yaparken saçlarınızı iyi duruladığınızdan emin olun. Kalıntılar saçlara zarar verecektir.
 • Belirli aralıklarla şampuanınızı değiştirin
 • Saçınızın uçlarını sık sık kestirin ve sağlıklı uzamasına yardımcı olun.
 • Çok fazla fön çektirmek ve şekillendiriciler kullanmakta saça zarar verecektir. Bundan mümkün olduğunca kaçının.
 • Saçlar çok sıcak su yerine normal ısıda yıkanmalıdır. Çok sıcak su ile yıkamakta nem kaybına yol açar.

Saçlarınız çok fazla dökülüyorsa, sağlığını geri kazanmak için sabırlı olmalısınız. Alkol ve sigara tüketimi, vitamin eksikliği ve çevresel faktörlerde saçı hızla yıpratır.

Bakımlı Saçlar İçin Tüyolar 

E Vitamini, yumurta, fındık ve fıstık gibi E vitamini açısından zengin gıdalar alınmalıdır.

Zeytinyağı ve Badem yağı bakımı uygulayarak saçlara nem ve yumuşaklık sağlık kazandırmak mümkündür. Çok kuru ve yıpranmış saçlar için ideal bir yöntemdir. Evdeki malzemelerle yapacağınız doğal ve ekonomik bazı saç maskesi tarifleri bulunmaktadır. 

 • Sinameki Otu Maskesi: Sinameki otu, Badem yağı, Bemiks ampul, su. Sinameki kaynatılır süzülür içine bir tatlı kaşığı badem yağı ve bemiks ampul ilave edilir. 
 • Mayonez Maskesi: Sirke ve mayonez karıştırılarak hazırlanır. Saçlara eşit miktarda dağıtılarak sürülür. 1-2 saat bekletilir. 
 • Çırpılmış Yumurta Maskesi: İyice çırpılan yumurta saçlara uygulanır.15-20 dakika sonra bolsu ve şampuanla çıkarılır, iyice durulanır. 
 • Avokado maskesi: Bir çay bardağı zeytinyağı, bir tatlı kaşığı bal, bir ezilmiş avokadoyu karıştırarak elde edilir. Yarım saat bekletilir.
 • Ballı Süt Maskesi: Bir çay kaşığı bal, yarım fincan tam yağlı süt. Bir kap içerisinde iyice karıştırılır. Saç derisine masaj yapılarak uygulanır. Yaklaşık 15 dakika bekletiniz ve durulama işlemini ılık su ile yapınız.
 • Yoğurtlu Maske:5 yemek kaşığı yoğurt, bir adet yumurta, badem yağı. Yumurtanın beyazı alınır çırpıcı ile iyice çırpılır. 20 dakika bekletilir ve durulanır.

Saçlarınız, bakım yapıldıkça ve zararlı etkenlerden korundukça hızla sağlığına kavuşacaktır. Eğer saçlarınız çok kötü durumdaysa, Piyasada E ve A vitamini içeren profesyonel ürünlerde bulunmaktadır. Bakımlı saçların sırrını öğrenmiş oldunuz.saçlarınızın bakımla parlamasını dileriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git