Bel Nasıl İncelir - saglikdas.com

Bel Nasıl İncelir

Bel Nasıl İncelir
18 Ağustos 2014 tarihinde eklendi, 1.546 kez okundu.

Diyetle Bel Nasıl İncelir?

Bel nasıl incelir sorusunu cevaplamadan önce beli kalınlaştıran faktörleri bilmekte yarar vardır. Çünkü beli kalınlaştıran tek bir faktör yoktur. Belinizin kalınlaşma sebebi ne ise önce onu bilmek gerekir. Beli inceltme yolu ise kalınlaşma sebebine yönelik olmalıdır.

İnsan vücudunda yağın yoğunlukla depolandığı yerler erkeklerde bel ve göbek çevresi, kadınlarda ise yine bel çevresi ve kalçalardır. Zamana bağlı olarak düzensiz beslenmenin ve hareketsizliğin getirisi olarak bel ve çevresinde yağlanmalar olur. Bu da estetik açıdan kadınların canını oldukça sıkan bir sorundur. Çünkü kadınlar için güzellik denilince en temel kriterlerden biri de ince bel yapısıdır. Fakat kalın bel sorunu sadece estetik açıdan insanı olumsuz etkileyen bir durum değildir. Kalın ve yağlı bir bel sağlıksız bir vücut demektir. Bel çevresindeki yağlanmalar arttıkça aynı oranda kalp krizi riski de artar.

Egzersiz ile Bel Nasıl İncelir?

Bel çevresinde yağ birikiminin en yaygın sebebi dengesiz beslenme ve hareket eksikliğidir. Bunun yanında çeşitli hormonsal sorunlar ve genetik durumlar da vardır. Kadınlarda östrojen hormonunun az salgılanması erkeklerde de testosteron hormonunun yeterli olarak salgılanmaması, bel çevresinde yağlanmalara neden olabilir. Fakat en önemli sebep elbette beslenme alışkanlıklarıdır.

Kilo almaya neden olan birincil durum insülin hormonunun fazla salgılanmasıdır. Çünkü İnsülin hormonu yağ depolayan hormondur. Şeker, unlu gıdalar, şerbetli tatlılar, şekerli içecekler, insülin hormonunu anında yükselten yiyeceklerdir. Ayrıca tuzun da beli kalınlaştırıcı etkisi vardır. Belin kalınlaşmasına neden olan bir diğer faktör de alkol tüketimidir. Vücut için zararlı olan alkollü içecekler, vücudu şişirir.

Bel çevrenizde ciddi manada kalınlık söz konusu ise öncelikle bir doktora görünün. Eğer bu kalınlığın sebebi hormonsal etmenlerden kaynaklanıyorsa gerekli tedaviyi doktorunuz sizin için uygulayacaktır. Eğer hormonlarınızda bir sıkıntı yoksa beslenmenize dikkat etmelisiniz. Bir uzman kontrolünde yapılacak diyetle bel çevrenizdeki yağlanmalardan kurtulabilirsiniz. Yağ eritme söz konusu olduğunda en sıkıntılı bölge bel ve çevresidir. Sabırla birlikte sağlam bir diyet ve spor ile iradenizi kontrol edebilirseniz, bel ve çevresindeki yağları eritebilmeniz mümkün. Bunu estetik kaygılardan ziyade sağlık için istemek daha doğrudur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git