Bitkisel Ayak Bakımı - saglikdas.com

Bitkisel Ayak Bakımı

Bitkisel Ayak Bakımı
9 Temmuz 2014 tarihinde eklendi, 1.322 kez okundu.

Bitkisel Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayaklarımız, vücudumuzun diğer bölümlerine göre en çok göz ardı ettiğimiz organımızdır. Genellikle ayaklarımızın diğer kişiler tarafından görülmemesi, bu aksaklığın en temel sebebidir. Ayak bakımı, sadece güzel görünümlü ayaklar sahip olmak için değil; aynı zamanda sağlıklı ayaklara sahip olmak için yapılmalıdır. Sağlıksız ayaklar, birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bitkisel ayak bakımı yöntemleriyle ayak sağlığımızı korumamız mümkün. Uzmanların en çok önerdikleri, ayak sağlığınıza en faydalı olacak bitkisel ayak bakımı yöntemlerini bu yazımızda sizin için topladık.

Lavanta Kürü: 3 damla portakal yağı, 2 damla biberiye yağı ve 3 damla lavanta yağıyla yapılan bir kürdür. Sıcak suyun içerisine üç yağ da damlatılır. Sonrasında ayaklar su içerisinde ortalama 20 dakika tutulur. Özellikle yorgun ve şişmiş ayakların rahatlaması için iyi bir yöntemdir.

Melisa Kürü: 5 damla melisa yağı ve 2 yemek kaşığı susam yağıyla hazırlanır. Benmari yöntemi kullanılarak susam yağını ısıtın ve içerisine 5 damla melisa yağını ekleyin. Elde ettiğiniz kürü, ayaklarınıza masaj yaparak sürün. Haftada 2 defa uygulayacağınız bu kür, ayak derinizi beslerken aynı zamanda ayak terlemesi sorununu ortadan kaldırır.

Okaliptüs Kürü: 10 damla okaliptüs yağı, 2 tatlı kaşığı badem yağı, 2 çay kaşığı zeytinyağı ve 2 çay kaşığı buğday tohumu yağı ile yapılan kürdür. Bir tane cam şişenin içerisine saydığımız malzemeleri boşaltın. Sonrasında, şişeyi iyice çalkalayın. Karışımı ayaklarınıza sürdükten sonra 1 saat kadar bekleyin ve süre dolunca ayaklarınızı yıkayın.

Tarçın Kürü: 2 yemek kaşığı zeytinyağı, çay kaşığının çeyreği kadar toz şeklinde tarçın, çay bardağının çeyreği civarında süt, 1 tane limonun suyu ve yeteri miktarda suyla yapılan bir kürdür. Ayaklarınızı sokabileceğiniz bir kap içerisine sıcak su dökülür ve üzerine bütün malzemeler ilave edilir. Ayaklarınızı 20 dakika civarında suyun içerisinde beklettikten sonra ayaklarınızı yıkayabilirsiniz. Bu kür sayesinde ayaklarınız yumuşayacak ve ayak deriniz pürüzsüz bir hal alacaktır. Bu uygulamayı haftada bir defa ayaklarınıza yapınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git