Bitkisel Macunlar - saglikdas.com

Bitkisel Macunlar

Bitkisel Macunlar
5 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 1.318 kez okundu.

Bitkisel Macunlar ve Önemi

Aktarlardan alınan birçok bitkisel macunlar ve yağlar vücuda oldukça fayda sağlamaktadır. İlaçlarla birlikte ilacın içeriğinde bulunan kimyasalların yan etkisi vücuda farklı zararlar vermektedir. Bu nedenle bitkisel macunlar vücut için daha faydalıdır. Aktarlardan kolayca bulabileceğiniz macunlar tamamen bitkisel içerikli olduğundan içeriğinde hiçbir yabancı madde bulundurmamaktadır.

Bitkisel Macunlar ve Çeşitleri

  • Civanperçemi macunu: Civanperçemi,kekik, nane, kimyon, biberiye, meyan kökü, sarı kantaron, çobançantası, papatya, fesleğen, rezene, ardıç ve birçok yararlı bitkinin bir araya gelmesiyle oluşan macun, adet düzenliğine, rahim ve yumurtalık kistlerine ve pek çok kadın hastalığına fayda sağlamaktadır.
  • Keçiboynuzu macunu: Besleyici değeri oldukça yüksek olan keçiboynuzu, kansızlığa iyi gelip kemikleri güçlendirmekte ve sindirim sistemini düzenlemektedir.
  • Havlıcan macunu: Havlıcan, bal, zerdeçal, çörek otu, tarçın, nane ve polen ile yapılan macun, tamamen doğal içerikli olup vücuda kuvvet verir, mide hastalıklarına iyi gelir, idrar söktürür, göğsü yumuşatır, romatizma ve nikrisşikâyetlerini azaltır.
  • Zencefil macunu: Yüzyıllar boyunca insanoğlunun kullanmış olduğu zencefil, çeşitli bitkilerle karıştırılıp macun haline getirilerek astım, bronşit, sırt ve bel ağrısı, kalp çarpıntısı, öksürük gibi hastalıklara fayda sağlarken, metabolizmayı güçlendirmekte ve ağız kokusunu önlemektedir.
  • Ayrıkotu macunu: İltihabı giderip kanı temizleyen macun, basur ve hemoroite iyi gelmektedir. Bağırsaktaki parazitleri yok ederken kabızlığa da fayda sağlamaktadır. Antiseptik özelliği ile yaraların iyileşmesine yardımcıdır.
  • Hindiba macunu: Mide hastalıklarına oldukça faydalı olan hindiba macunu, mide krampları ve iltihaplanmasını önlemektedir. Ayrıca karaciğerin daha iyi çalışmasını sağlarken karaciğer yağlanmasının da önüne geçmektedir.
  • Kudret narı macunu: Mide ülseri ve gastritin önüne geçen macun, sindirim sistemi hastalıklarına ve bağırsak yolu tahrişlerine iyi gelmektedir. Vücuda canlılık verip zinde kalmayı sağlayarak da daha dinamik ve sağlıklı olmaya faydalıdır.
  • Mesir macunu: 10. Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Hafsa Sultanın hastalığı sırasında 41 çeşit bitki ve baharatın karıştırılması ile yapılan macun pek çok hastalığa çare sağlamaktadır. İçinde karanfil, karabiber, yenibahar, tarçın, hardal, anason, çam sakızı, çörek otu, kakule, vanilya, çivit, Hindistan cevizi, kişniş, havlıcan gibi pek çok bitkinin bulunduğu macun, gaz giderici, iştah açıcı, idrar söktürücü, sinirleri yatıştırıcı, hafızayı güçlendirici ve pek çok özelliğe sahiptir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git