Bitkisel Yağların Faydaları - saglikdas.com

Bitkisel Yağların Faydaları

Bitkisel Yağların Faydaları
5 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 1.389 kez okundu.

Bitkisel Yağların Faydaları Nelerdir?

Aktarlardan kolaylıkla bulunabilen ve derde deva olan bitkisel yağların faydaları saymakla bitmez. Cilt, saç, tırnak, el ve ayak bakımından tutun da adet ağrılarına, mide ağrılarına, hazımsızlığa ve hatta kilo vermeye kadar pek çok rahatsızlığa iyi gelen bitkiler ve yağları, artık doktorlar tarafından bile tavsiye edilmektedir. Yüzlerce yıl önce insanlar hastalıklarına bitkilerle çare bulmakta ve gerekli tedavileri uygulamakta idiler. Özellikle çok eskilerden bu yana cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan limon, günümüzde de limon yağı olarak kozmetik firmaları tarafından kullanılmaktadır. Limon kabuklarından elde limon yağından başka birçok farklı bitkisel yağ vardır. Oldukça fazla çeşidi olan bitkilerin ve bitkisel yağların faydaları pek çok hastalığa çözüm sağlamaktadır.

Bitkisel Yağların Faydaları ve Çeşitleri

  • Rezene yağı: Her ay adet sancısı çeken bayanların bir bardak meyve suyu içine 7-8 damla rezene yağı damlatması ile sancıları hafifleyecektir. Ayrıca rezene yağının sindirimi kolaylaştırma, balgam söktürme, iltihap söktürme, kramp giderme gibi özellikleri de vardır.
  • Susam yağı: A, B ve E vitamini bakımından zengin olan susam yağı, aynı zamanda demir, fosfor, kalsiyum, bakır ve magnezyum içermektedir. Cildi besleyip toksinlerden arındıran susam yağı, özellikle yanık tedavilerinde kullanılmaktadır.
  • Kekik yağı: Antiseptik özelliği ile kan dolaşımını hızlandıran kekik yağı, selülitli bölgelere masaj yaparak uygulandıktan sonra soğuk su ile yıkanması ile fayda sağlayacaktır.
  • Zencefil yağı: Romatizma ve kas ağrılarına iyi gelen yağ, mide bulanmasına ve soğuk algınlığına da fayda sağlamaktadır.
  • Biberiye yağı: Zihinsel yorgunluğa ve baş ağrısına iyi gelen biberiye yağının idrar söktürücü, gaz giderici, sinüzit, sarılık, karaciğer yetmezliği, bronşit gibi hastalıkları tedavi edici özelliği vardır.
  • Gül yağı: Açık yaralar ve sinek ısırıklarına iyi gelmektedir.
  • Sarımsak yağı: Saç, sakal ve kaş dökülmelerinde fayda sağlamaktadır.
  • Elma yağı: Sivilce, çatlak ve kuruluk için birebir olan elma yağı saçlara da bakım sağlamaktadır.
  • Zeytinyağı: Bilinen en iyi antiseptik olan zeytinyağı oldukça faydalı olup canlı, pürüzsüz ve yumuşacık bir cilt için yardımcıdır. Güneşin zararlı ışınlarından koruma sağlarken aynı zamanda da yorgun ayakları dinlendirmektedir. Özellikle de kilo problemi olanların salata ve yemeklerde kullanmaları önerilmektedir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git