Böğürtlen Maskesi ve El Losyonu - saglikdas.com

Böğürtlen Maskesi ve El Losyonu

Böğürtlen Maskesi ve El Losyonu
29 Ağustos 2014 tarihinde eklendi, 1.387 kez okundu.

Böğürtlen Maskesi ve El Losyonu Faydaları

Böğürtlen yabani bir meyvedir. Çok geçmiş yıllardan beri dağlarda, bayırlarda ve yol kenarlarında kendi kendine oluşur. Böğürtlenin içinde bazı mineraller ve vitaminler bulunur. Bunlar vücuda ve cilde hatta saçlara çok olumlu etkiler sağlar. İçeriğinde organik asitler de bulunur. Ayrıca böğürtlen hafızayı güçlendiren çok yararlı bir meyvedir.

Böğürtlen Maskesi ve El Losyonu Çeşitleri ve Faydaları

Böğürtlenin Yararları

  1. Ağız içi yaralarını tedavi eder.
  2. Böğürtlen suyu ishali geçirir.
  3. Antioksidan özelliği vardır bu yüzden cildi erken yaşlanmalardan korur.
  4. Cilt ve saçlar için çok etkilidir.

Böğürtlen maskesi ve el losyonu tarifi aşağıdadır.

Kuru Olan Ciltler İçin Böğürtlen Maskesi

  • Süt / yeterli miktarda, yaklaşık 1 yemek kaşığı.
  • Böğürtlen / 5 adet

Hazırlanışı: Böğürtleni ezin ve yaklaşık bir yemek kaşığı süt ile karıştırın. Sütü yavaş yavaş dökün çünkü macun kıvamına gelmesi gereken böğürtlene fazla süt koyarsanız böğürtlen eklemesi yapmanız gerekir. Macun kıvamına getirdiğiniz sütlü böğürtlen karışımını cildinizde akşam kullanacaksınız. Akşamları kuru olan cildinize sürdüğünüz karışımı yüzünüzde 20 dakika bekletin. 20 dakika sonunda ılık su ile yıkayarak kağıt havlu yardımı ile yüzünüzü kurulayın. Haftada bir kere bu karışımı hazırlayıp cildinize uygulayabilirsiniz. En fazla yarım saatinizi alacak uygulama ile cildinizde kuruluk problemi son bulacaktır.

Böğürtlen El Losyonu

  • Böğürtlen çiçeği / kurutulmuş, 1 tutam
  • Su / 1 bardak

Hazırlanışı: Böğürtlenler meyve oluşturmadan çiçeklerini toplayın. Topladığınız çiçekleri birkaç gün kuruması için balkon gibi uçmayacak ve hava alacak bir yere koyun. Kuruttuğunuz çiçeklerden bir tutamını alın. 1 bardak suyu tencereye koyup kaynatın ve kaynadıktan sonra ocağın altını kapatın. Aldığınız bir tutam böğürtlen çiçeğini bu suyun içinde demlendirin. Demlenen suyu süzerek soğuması için beklemeyin. Soğuduktan sonra ellerinizi bu su ile yıkayın. Hatta bir süre ellerinizi suyun içine sokabilirsiniz. Ellerinizin yaşlanmasını geciktirecek olan bu maske ile ipeksi bir cilde kavuşacaksınız. İçeriğinde fazlaca C vitamini bulunduğu için yaşlanmayı geciktirici özelliktedir.

Böğürtlen maskesi ve el losyonu bu şekilde hazırlanır. Böğürtlen ile güzelleşmek ve yaşlanmaya meydan okumak bu kadar kolaydır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git