Botoks Nedir - saglikdas.com

Botoks Nedir

Botoks Nedir
28 Ağustos 2014 tarihinde eklendi, 1.416 kez okundu.

Botoks Nedir?

Botoks nedir? Estetik gerektiren durumlarda, kırışık tedavisinde kullanılır. Alın çizgileri, göz çevresi en çabuk ve kolay kırışan bölgeler olduğundan, bu bölgelere sıklıkla uygulanan, etkisi çok uzun vadeli kalıcı olmayan bir yöntemdir. Clostridium Botilinum adı verilen anerobik bir bakteri tarafından üretilen bir nörotoksindir. Mimik kaslarına uygulandığında kasın kasılmasına neden olan, asetilkolin maddesi kasların kasılmasını engeller bu sayede kas kasılmasını engelleyen etkiyi gösterir. Botilinum toksin, kas hareketini geçici olarak durduran saf bir proteindir. Kasın kasıldığı bölgelerde kas bağlantısını bloke eder kasılmasını önler. Uygulanmadığı bölgelerdeki kaslar normal çalışmaya devam ederken, botoks uygulanan bölgeler düzgünleşir ve kırışıksız kalır.

Botoks Nedir ve Ne İşe Yarar 

Tıbbi alanda da nörolojik hastalıkların, şaşılık, göz kapağı seğirmesi yüz kasılması gibi, kullanılırken kırışıklıklara olan etkisi fark edilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucu son derece güzel sonuçlar elde edilmiştir. Botoks nedir?Kozmetik amaçlı kullanılmaya başlanmış ve yaygınlaşmıştır. Genellikle güvenli olduğu söylenebilir, hata ve riskleri az görülür (Nadir olarak göz kapağı sarkması gibi) Kas hastalığı olanlarda ve gebelikte tavsiye edilmez. İnce uçlu iğnelerle uygulanır. Etkisi bir hafta süre içinde gözlenir. Uygulanması kısa sürer, dört ay etkilidir. Uygulama tekrar edildikçe altı aya kadar etkisi arttırılabilir.

Uygulama yapılırken kırışıklıkları azaltmanın yanında doğal görüntü verecek ölçüde uygulanmalıdır. Fazlası ters etki yaratacaktır. Yüz çok gergin olmayacak ölçüde kullanılması tercih edilir. Doktorlar hastanın isteği doğrultusunda bazı mimikleri koruyacak şekilde uzlaşabilirler. Çok donuk, gergin, yapay bir yüz tercih edilmez. Beklentilere aykırı düşer. Dudak üzerindeki ince çizgilerde de uygulanır. Sanılanın aksine dudak dolgu maddesi değildir. Dudakları şişirmez. Düzgünleştirir. Günümüzde popülerliği yüksektir. Uygulayanın uzman kişi olmasına dikkat edilmelidir.

 Botoks Kremleri: Hiçbir krem gerçek botoks etkisini veremez. Yüzeysel kırışıklıklarda etkisi olabilir, gerçek botoks uygulamasının yerini tutmaz. Botoks direkt olarak kaslara enjekte edilir. Kremler ise cilt yüzeyinde etkilidir. 

 Yılan Zehiri midir? Botoks bakterilerden elde edilir.Yılan zehiri ile bir alakası yoktur.Bakteriler bu maddeyi, kendilerini korumak için salgılarlar.

 Felçe yol açar mı? Kasları geçici olarak devre dışı bıraktığından, felç yakıştırması doğru değildir. Kaslar üzerinde, en fazla 6 ay kadar etkilidir. Etkisi sona erdiğinde kaslar eski hallerine geri döner.

 Yan etkisi var mıdır? Geçici küçük çapta kızarıklıklar oluşabilir.

 Botilinium Toksin A tipi Uygulanma Alanları

*Aşırı Terleme,

*Göz Arası Kırışıklık,

*Göz Tikleri,

*Serapral Parsi,

*Servikal Distoni,

*Şaşılık,

*Yüz Felci,

*Spastisite

Kozmetik Amaçlı Kullanım Alanları

*Kaş Arası,

*Alın Çizgileri,

*Göz kenarları,

*Kaş Kaldırma

Daha İleri Uygulamalar

*Üzüntü Çizgileri,

*Boyun Çizgileri ve Plastisma Bantları

*Yüzde Asimetri,

*Burun Etrafında Oluşan çizgiler,

*Üst Dudak Kırışıklıkları

Uygulamadan 15 gün sonra doktorunuza kontrole gidebilirsiniz. Etkisi kişiden kişiye farklılık gösterecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git