Buhar Banyosu Nasıl Yapılır - saglikdas.com

Buhar Banyosu Nasıl Yapılır

Buhar Banyosu Nasıl Yapılır
30 Ağustos 2014 tarihinde eklendi, 1.511 kez okundu.

Buhar Banyosu Nasıl Yapılır?

Cildin düzgün bir şekilde nefes alabilmesi ve beslenebilmesi için gözeneklerin açık ve temiz olması şarttır. Bu durumu sağlamak için de en etkili yöntem elbette buhar banyosudur. Buhar banyosu nasıl yapılır sorusunu cevaplamadan önce bu işlemin faydalarına kısaca değinmek daha doğru olacaktır. Cildin, tipine göre birçok problemleri vardır. Mat cilt, soluk cilt, yağlı, kuru, donuk vs. gibi cilt sorunları, buhar banyosu ile giderilebilmektedir. Bununla birlikte düzenli yapılan buhar banyosu ile kan akışı uyarılır, bu şekilde de cilt sürekli olarak canlı kalır. Hatta buhar banyonuza ekleyeceğiniz bitkisel yağlar sayesinde cildinizin daha da canlanmasını ve beslenmesini sağlarsınız. Çünkü bu yöntemle, doğal yağların cilde nüfuz etmesi daha etkili olarak gerçekleşir.

Buhar Banyosu Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir?

Buhar banyosu nasıl yapılır?Her türlü kiri ve makyaj ciltten çıkarmada etkilidir. Ayrıca kirlenme odaklı oluşan siyah noktaları da bir çırpıda cildinizden atar. Buhar banyosu esnasında yüz kaslarınız gevşer. Bu da sizi derin bir şekilde rahatlatır. Cildin üstünde olduğu gibi alt katmanlarında da yağlar vardır. Düzenli yapılan buhar banyoları sayesinde bu yağlardan bir miktar kurtulmak mümkündür.

Cilt Banyosu Nasıl Yapılır?

Önce temiz bir suyu kaynatarak işe başlayın. Kaynama esnasında suya ekleyeceğiniz bitkilerle buhar banyonuzu zenginleştirin. En etkili bitkiler: Kekik, sığır kuyruğu otu,rezene ve okaliptüstür. Suyu kaynattıktan sonra içine esansiyel yağlardan ilave edebilirsininiz. Bu işlemi de gerçekleştirdikten sonra buhar banyonuz hazır olacaktır.

İlk olarak bir tülbentle başınızı örtün ve geniş bir kaba aldığınız suya doğru yaklaşın. Tülbendi yanlardan salarak buharın dışarı kaçmaması için siper alın. Kase ile yüzünüz arasında en az 30 cm. olmasına dikkat edin. Yüzünüz eğer yanıyorsa biraz daha uzaklaşın. Çok yakın olmak demek daha çok yarar sağlamak demek değildir. Optimum mesafeyi korumaya çalışın. Banyo esnasında derin nefesler alın ve gözlerinizi kapalı tutun. Bu işlemi 10 – 15 dakika kadar yapmak gözeneklerinizin açılması için yeterli  olacaktır. Zaten bir müddet sonra suyun sıcaklığı azalacaktır. Buhar banyosundan sonra cildinizi bir sabunla temizleyebilir ya da tonik suyu kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git