Burun Ameliyatı Sonrası - saglikdas.com

Burun Ameliyatı Sonrası

Burun Ameliyatı Sonrası
31 Ağustos 2014 tarihinde eklendi, 1.287 kez okundu.

Burun Ameliyatı Sonrası Nasıl Olur?

Burun deviasyon ameliyatı burunda olan kemik eğriliğini düzeltmektir. Bu ameliyat kişiyi çok fazla zorlamaz. İyileşme süreci çok rahattır.

Burun Ameliyatı Sonrası ve Yöntemleri

Ameliyattan önce makyaj yapmaktan, saç spreyi, oje, jöle kullanmaktan kaçınmalısınız. Burun deviasyon ameliyatı genel anestezi ya da lokalanestezi yapılır. Genel anestezi hem hasta için hem doktor için daha kolay olduğundan genellikle genel anestezi seçilmektedir.  Ameliyat burun ucundan bir kesi açılarak başlar ve devam edilir. Bu işlemin ismi açık teknik yöntemidir. Kapalı teknik istenirse burun içinden kesi açılır ve ameliyat bu yolla yapılır. Ameliyatın süresi 40 dakika ile 1 saat arasındadır.

Burun Deviasyon Ameliyatının Ardından

Hastaya genel anestezi uygulandıysa, hasta bir gün hastanede kalır, bir günlük istirahat sonunda taburcu edilir. Hastaya lokal anestezi yapıldıysa ve ameliyattan sonra ağrısı varsa yine bir gün hastanede istirahat etmesi her ihtimale karşı daha sağlıklı olacaktır. Ameliyattan dört gün sonra tekrar muayene gidilerek pansuman yardımıyla burun içinde olan döküntüler ve kan akıntıları temizlenir. Bu temizleme işleminden on gün sonra tekrardan hastaya bir pansuman daha yapılır. Bazı hastalarda ameliyattan sonra kanama gibi yan etkiler görülürken kimi hastalarda hiçbir yan etkiye rastlanmaz. Haftada bir defa doktora gidip gerekli burun temizliğinin 1 ay boyunca yapılması gerekir. Burun içinde kurumalar görülür, bu kurumaları nemlendirici kullanarak hasta gidermelidir ve burun içinin ıslaklığını sağlamalıdır. Burun ameliyattan sonra 1-1.5 ay içinde iyileşir. İyileşme sürecinde güneşlenme gibi aktivitelerden kaçınıp burunu alacağı hasarlardan korumalısınız. Aşırı sıcak besinlerle beslenmeyiniz. Kesinlikle sümkürmeyin. Öne eğilmeniz veya yerden bir şey almanız gerekiyorsa kafanızı eğmek yerine dizinizin üzerine çömelerek alınız. Aspirin kanamayı arttırdığı için kullanmayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git