Çene Estetiği - saglikdas.com

Çene Estetiği

Çene Estetiği
15 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 1.106 kez okundu.

Çene Estetiği ve Yapılışı

Çene estetiği, çene görünümünden rahatsız olan, çene kusurları bulunan 18 yaşını geçmiş yetişkinlere yapılan bir ameliyattır. Çenedeki rahatsızlığın belirlenmesinden sonra uygun bir operasyon uygulanır. Çene estetiği, çenesi çok sivri veya geniş olanların törpü yöntemiyle, çok geride olanların dolgularla doldurulması ve diş diziliminin düzeltilmesi olarak 3 çeşitte yapılabilir. Çene operasyonunun hangisi uygulanacağı karar verildikten sonra ameliyata alınır. Hastaya genellikle genel anestezi uygulanır. Çene bölgesine ulaşmak için ağız kısmından kesilir ve çeneye gerekli müdahaleler yapılır. Ameliyat süresi ameliyat çeşidine bağlı olarak 3 saati bulabilir. Operasyonun sonunda çene bölgesine çeneyisabitleyen bir alet yerleştirilir.

Çene Estetiği Nasıl Yapılır

Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken birçok şey vardır. Çene en az burun kadar hassas bir organ olduğundan yanlış bir hareket sonucu incinebilir. Bu yüzden çenenin zorlanacağı herhangi bir hareket yapılmamalıdır. İyileşme süresi boyunca sert, çiğnenmesi gereken gıdalar yenilmesi önerilmez. Bunun yerine bol sıvı ve yumuşak gıdalar tüketilmelidir. Buna ek olarak sigara ve alkole ara verilmesi şarttır. Asitli içecekler de zarar verebileceğinden ameliyat sonrası bu tür içeceklerden uzak durulmalıdır.

Operasyon sonrası çene bölgesinde şişme ve morarma, kanama görülmesi olağan bir durumdur. Ağrı durumunda ise doktorunuzun önereceği ağrı kesici ilaçlarla, ağrı hafifletilebilir. Yalnız kanamaların 2 günü aşması durumda doktora danışılması gerekir. Operasyon sonrasında dişler çok yumuşak ve yavaş hareketlerle fırçalanır. Doktorun talimatlarına uymak, estetik operasyon sonrası olası bozulmaları en aza indirgemek açısından şarttır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git