Cilde Zarar Veren Alışkanlıklar - saglikdas.com

Cilde Zarar Veren Alışkanlıklar

Cilde Zarar Veren Alışkanlıklar
2 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 1.229 kez okundu.

Cilde Zarar Veren Alışkanlıklar Nelerdir?

Cildinize düzenli olarak bakı uyguluyor fakat etkileriniz göremiyorsanız gün boyu sergilediğiniz alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekiyor demektir.

Cilde zarar veren alışkanlıklar çeşitlidir. Cildinizde olumsuz durumlara yol açmalarından sonra cilde zarar veren alışkanlıklara devam edecek cesaretiniz olacak mı?

Cilde Zarar Veren Alışkanlıklar ve Çeşitleri

  • Sakız Çiğnemek

Sakız çiğnemek yüz kaslarını çalıştırır. Bu konuda herkes hem fikirdir. Fakat hep aynı kasları çalıştıran sakız ciltte kırışık problemlerine yol açmaktadır. Sürekli sakız çiğneyen kişilerde kırışıklıklar daha erken belirgin olur. Sakız çiğnemek üst dudak kenarlarınızı ve çene etrafınızın kırışmasına neden olur. Kırışmaya müsait ciltler sakız çiğnemeyi olabildiğince azaltmalıdır.

  • Cep Telefonu Kullanmak

Cep telefonları beynimize zararlı olduğu gibi cildimize de zararlıdır. Telefon her zaman elimizdedir. Olup olmadık yerlere koyarız, pis ellerimiz ile kurcalarız ve gün içinde üzerine milyonlarca bakteri geçer. Cep telefonu ile konuşmak için cildimize süründüğünde ise telefon ekranındaki mikroplar ve bakteriler cildimize geçer. Bu yüzden cep telefonumuzu her gün temizlemeliyiz. Steril olmasını sağlamak adına çok telefon ile konuşanlar günde birkaç kez telefonu silmelidir. Silme işlemi ile uğraşmak istemiyorsanız kulaklık kullanabilirsiniz.

  • Kirli Olan Yastık Kılıfı

Geceleri cildimiz yenilenme sürecine girer. Cildimizin yenilenmesinin yavaşlamasına neden olan bazı etmenler vardır. Bu etmenlerden biri kirli yastık kılıfıdır. Gece boyu cildimizden dökülen ölü deriler yastık kılıfına yerleşir ve bu nedenle cilt kirli yüzeye temas ettiği için yenilenmesi yavaşlar. Cilt yenilenmesinin gerektiği şekilde yapılabilmesi için her gün yastık kılıfının değiştirilmesi gerekir.

  • Makyaj İle Uyumak

Cildinizde gece boyunca kalan makyaj kalıntıları nedeniyle cilt yenilenme sürecine geçemez ve kalıcı hasarlar meydana getirir. Her gece yatmadan makyajın ve makyaj kalıntılarının güzelce temizlenmesi gerekir. Kırışıklık oluşumunun ve erken yaşlanmanın önüne geçebilmek için makyaj kalıntılarının temizlenmesi gerekir.

  • Duşta Uzun Vakit Geçirmek

Sıcak duşun altında uzun vakit geçirmek bizi rahatlatan bir eylemdir. Fakat bu durumun cilt sağlığına iyi gelmediği uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Sıcak su ciltteki yağ oranını düşürdüğü için cildiniz erkenden kırışabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git