Cildi Gerginleştiren Bitkiler - saglikdas.com

Cildi Gerginleştiren Bitkiler

Cildi Gerginleştiren Bitkiler
2 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 1.827 kez okundu.

Cildi Gerginleştiren Bitkiler ve Faydaları

Cilt zamanla aşağı doğru sarkar. Bu sarkmanın önüne geçmek için estetik ameliyatlar tercih edenler de var bitkisel yöntemler de. Aslında ikisi arasında tercih yaparken göz önünde bulundurulması gereken şey yine zamandır. Daha uzun vadede kalıcı çözümler isteniyorsa estetik ameliyat tercih edilebilir, kısa vadeli çözüm aranıyorsa bitkisel yöntem tercih edilebilir. Bu durumda bitkisel yöntemin belli aralıklarla tekrar edilmesi gerekecektir. Fakat diğer yöntemlere göre tamamen doğal olması ve cildinize neşter değmemesi de avantajları arasındadır. Bu bitkisel yöntemlerde kullanılan cildi gerginleştiren bitkiler asıl konumuz. Bu bitkiler arasında biberiye, limon, lavanta, ısırgan otu ve yulaf sayılabilir. Her derde deva olan bu bitkiler cilt gerginleştirmek için de kullanılıyor. Şimdi her birini teker teker inceleyelim.

Cildi Gerginleştiren Bitkiler ve Çeşitleri

Biberiye: Biberiye, cilt bakımı ve yağı çıkarılarak kullanılan bir bitkidir. Biberiye yağı cildi gerginleştiren bitkiler arasında olduğu gibi, aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırır, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Cilt sarkması sonucu oluşan yüzdeki mutsuz ifadeyi giderir.

Limon: Limonun cilt lekeleri ve sivilceleri gidermede etkili olduğu uzun zamandır bilinmektedir ve limon bu amaçla kullanılmaktadır. Fakat aynı zamanda cildin gerginleşmesine de yardımcı olur. Ciltteki yağ oranını düzenleyerek aşırı yağlanmanın ve parlamanın önüne geçer. Cildin pH oranını düzenlediği için yağlı cilt tipleri için tavsiye edilen maskelerin büyük çoğunluğunda limon yer alır.

Lavanta: Bitki olarak lavanta cildin gerginleşmesini sağlar. Aynı zamanda temiz ve duru bir görünüm verir. Lavanta yağı ise pek çok farklı cilt küründe kullanılır.

Isırgan Otu: Yüzdeki kırışıklıkların açılmasını sağlayan ısırgan otu böylece cildin gerginleşmesini sağlar. Çay şeklinde demlendiğinde elde edilen su, cildi gerginleştirmek için kullanılır.

Yulaf: Yulaf demlendiği zaman cildi çok iyi temizleyen bir cilt bakım ürününe dönüşür. Aynı zamanda cildi gerginleştirir.

Yukarıda görüldüğü gibi biberiye, limon, lavanta, ısırgan otu ve yulaf cildi gerginleştiren bitkilerdir. İster bitkinin kendisi, ister demlendiğinde elde edilen suyu, isterse bitkinin yağı olsun, farklı çeşitlerde aynı amaca hizmet eder. Uygulandıkları cildin daha gergin olmasını sağlayarak daha genç bir görünüm sunarlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git