Cilt Kanseri ve Belirtileri - saglikdas.com

Cilt Kanseri ve Belirtileri

Cilt Kanseri ve Belirtileri
7 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 1.546 kez okundu.

Cilt Kanseri ve Belirtileri Nelerdir?

Kanser, belki de yüzyılımız en büyük sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Neredeyse tüm vücudumuzda kanserin çeşitleri yaşanabilmektedir. Bunlardan biri de cilt kanseridir. Aslında gelişen tıbbî imkânlar sayesinde, cilt kanseri belirtilerine bakılarak erken teşhis ve tedavi mümkündür. Ancak basit bir cilt sorunu olduğu farz edilerek çoğu zaman önemsenmeyen birtakım sorunlara müdahale edilmediğinde, cilt kanseri olduğu anlaşılınca geç kalınmasına sebep olunmaktadır. Bundan dolayı ‘erken teşhis hayat kurtarır’ sözü asla unutulmamalıdır.Son 50 yıldır insanların ozon tabakasına ciddi zararlar vermesi, güneş kaynaklı cilt kanseri oranını oldukça arttırmıştır. Bundan dolayı güneşte fazla kalınmaması, kaliteli güneş kremleri ile cildin korunması, oldukça önemlidir. Ayrıca dövme yaptırılması, ciddi cilt deformasyonlarına anında müdahale edilmemesi gibi durumlar da cilt kanseri yaşanmasının sebepleri arasındadır.

Cilt Kanseri ve Belirtileri ve Önlemleri

Sağlıksız beslenme, vitamin eksiklikleri, sürekli kirli havaya maruz kalma, sigara kullanımı gibi cilt kanserini tetikleyen şartlardan uzak durulması, koruyucu hekimlik adına oldukça önemlidir. Halk arasında et benlerin cımbız, ip veya kesici bir aletle kopartılması, cildin altında mini bir iç kanamaya sebep olacağından cilt kanserine zemin hazırlayabilmektedir. Bundan itina ile uzak durulmalı; rahatsız eden et benler, eğer zaruriyse, uzman doktorlar aracılığıyla aldırılmalıdır.

Deri kanseri olarak da bilinen cilt kanseri, erken teşhis edildiği ve tedaviye hemen başlandığı takdirde ölümcül değildir.Peki, nedir cilt kanseri ve belirtileri? Şunu bilmeniz gerekir ki ciltte oluşan her türlü ciddi deformasyon cilt kanserinin oluşumu için zemin hazırlar. Örneğin deniz sezonunda ihtiyatsızlık sonucu oluşan güneş yanıkları, cilt kanserinin en önemli başlangıç sebeplerindendir. Basit bir güneş yanığı deyip geçmeniz, doktora görünmemeniz, cilt kanserine yakalanmanıza sebebiyet verebilmektedir. Cilt kanseri için illaki bir belirti beklememelisiniz. Böyle bir durum oluştuğunda hemen doktora giderek cildinizi kansere karşı korumalısınız. Derinizde ortada hiçbir şey yokken oluşan kabarıklıklar, yaralar, kabuklanmalar, normalin üzerinde et ben çıkışı, et benlerinizin normalin üzerinde bir büyüklüğe ulaşması gibi durumlar da cilt kanseri ve belirtileri ile karşı karşıya olduğunuzu gösterebilir. Böyle bir durumda telaş yapmanıza gerek yoktur. Çünkü cilt kanseri, tedavi edilebilen bir hastalıktır. Ancak bu durumları gördüğünüzde doktora gitmeyi ertelememelisiniz. Ertelediğiniz takdirde cilt kanseri, ölümünüze sebebiyet verebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git