Cilt Lekeleri - saglikdas.com

Cilt Lekeleri

Cilt Lekeleri
9 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 1.148 kez okundu.

Cilt Lekeleri Nasıl Oluşur?

Kadınlar, hep genç kalma tutkusuna sahiptir. Ancak yaşlılığın önlenemez belirtisi olan cilt lekeleri, yaşlandıkça kadınların kâbusu olur. Cilt lekelerinin tek sorumlusu güneştir. Cilt lekeleri ve oluşumu yıllar sürer ancak bunu fark etmeyiz. Oysaki cildin altın kadar işleyen güne her gün cildimizin altına lekeler bırakır ancak genç yaşlarda bu lekeler fark edilmez sadece ultraviyole ışık altında görülürler. Cilt lekelerinin deri altından yüzeye çıkması yıllar alır ve en sonunda gözle görülür hale gelir bu aşamaya geldikten sonra geri dönüş oldukça zordur. Tabi ki tek etken güneş değildir bazı sistemin hastalıklar hormal değişimler yanlış kozmetik ürünü kullanımı da bu konuda etkilidir. Cilt lekelerinin çeşitleri ve oluşma sebepleri aşağıda belirtilmiştir.

o    Güneş

o    Hormonsal değişiklikler ve gebelik

o    Bazı sistemik hastalıklar

o    Genetik yatkınlık

o    Enfeksiyon hastalıkları(mantar vb.)

o    Yanlış kozmetik ürünleri kullanımı, ağızdan alınan bazı ilaçlar

 Cilt Lekeleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Melasma (Cloasma): Doğum kontrol hapları ve hamilelik sırasında oluşan hormonsal değişimler, melanin pigmentin aşırı üretimine neden olur. Pigmentlerin artışı ile birlikte sıkça güneş gören yanak, alın ve ayrıca çene gibi bölgelerde boyutları büyük olan lekeler oluşabilir.  Oluşan lekeler daha sonra tekrarlayan hamilelikler ile birlikte artış gösterebilir özellikte olabilir.

Yaygın Hiperpigmentasyon: Böbrek üstü bezi yetmezliği ile oluşan addison hastalığında  hipertiroidizim ve hemokromatoz hastalığında yaygın renk değişiklikleri görülmektedir. Sütlü kahve renkli olan lekelerdir. Doğuştan ve ya erken çocukluk dönemlerinde gelişir ve boyutları 2 cm ve 30 cm arasında olabilir. Bu lekeler bazen tek başlarında olabilirler ve ya nörofibromatozis hastalığının belirtisi olabilir. Bu nedenden dolayı lekeler kontrol altında tutulmalılar.

Foto Alerjik Reaksiyonlar: Ağızdan alınan bazı ilaçlar ve ya tropikal (bölgesel) sürülen bazı kimyasal ilaçlar ve ya bitki yaprakları güneş ile birlikte hiperpigmentasyona yol açabilirler. Bazen hafif kızarıklık ve ya alerjik reaksiyon seviyesinde iken bazen daha ağır reaksiyonlar oluşur. Bölgesel su toplamaları ve bölgesel lekelerin oluşumuna neden olabilen türdedirler.

Çil ( Efelid ): En çok yanak, alın ve çene kısmında görülen bu lekeler açık ve ya daha koyu kahverengi lekeler şeklinde olabilirler. Güneşli mevsimlerde artar ve güneş olmayan zamanlarda azalma gösterirler.

Lentigo Erken yaşlarda solar lentigo denilirken ileri yaşlarda oluşanlara senillentigo denilir. Boyutları 2-20 cm olabilir. Ayrıca renkleri açık kahverenginden siyaha kadar değişen renklerde olabilir. Lentigolar bazen sistemik bir takım hastalıkların habercisi olabilir. Örneğin: Bu hastalık, Peutz-jeghers sendromunda lekeler ile birlikte bağırsakta polip ve iç organlarda kanserler görülebilir. Cilt lekeleri oluştuktan sonra ise uygulanabilecek gerek doğal gerekse kimyasal birçok tedavi yöntemi vardır. Ancak bu tedavilerin yetmediği yerlerde lazer yöntemleri devreye girebilir ancak bunlar daha masraflı olacaktır. Ve uzman gözetiminde yapılmazsa daha kötü sonuçlara varabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git