Cilt Mantarı Çeşitleri - saglikdas.com

Cilt Mantarı Çeşitleri

Cilt Mantarı Çeşitleri
9 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 1.674 kez okundu.

Cilt Mantarı Çeşitleri ve Belirtileri

Cilt mantarının pek çok şekli vardır ve değişik şekillerde ortaya çıkabilir. Kaşıntı ve ağrı belirtileriyle ortaya çıkarlar. Cilt mantarı tedavisine başlamak için ise önce hangi çeşit mantarın vücut bölgesinde görüldüğü tespit edilmelidir. Cilt mantarı çeşitleri ile ilgili ayrıntılı bilgi aşağıdadır. Anüler Cilt Mantarı: En yaygın olarak görülen mantar çeşididir. Halka şeklindedir, merkezden çevreye doğru yayılır. Kabarık bir kızarıklık şeklinde ortaya çıkar. TineaVersicolor Cilt Mantarı: Aşırı terleyen kişilerde görülen bir mantar türüdür. Bacak, bel veya kol bölgesinde kırmızı kaşıntılı kabarcıklar şeklinde ortaya çıkar. Keriyon Cilt Mantarı: Özellikle hayvancılıkla uğraşan kişilerde görülen bir mantar türüdür. Belirtisi iyileşme sürecinde su toplamasıdır.

Cilt Mantarı Çeşitleri ve Zararları

Bunlar en yaygın olarak rastlanan üç mantar çeşididir ve klinik bulgularda en çok karşılaşılan türlerdir. Bunların sıklıkla görüldüğü kişiler ise; çok terleyenler ve terledikleri için özellikle yüz ve ayaklarını yıkadıktan sonra havluyla kurutmayıp bekletenler, çok temizlik yapan kişiler arasında el ve ayakları nemli kalanlar, ayağını çok sıkan ayakkabı giyenler, ergenlik döneminde olanlar, yaşlılar, hamileler, şeker hastaları gibi bağışıklık sistemi zayıf olanlardır.Yukarıda bahsedilen gruplara dahil olan kişilerin cilt mantarı çeşitlerine yakalanmamaları için çok daha dikkatli olmaları gerekir. Terledikten sonra yıkadığınız vücut bölgelerini mutlaka havluyla kurulamalı, nemli olarak bırakmamalısınız. Vücut temizliğine çok önem vermelisiniz. Vücudunuz temiz ve kuru olmalıdır.

Ergenlik döneminde olanlar özellikle sporla ilgilenenler terledikleri için bu konuya çok daha fazla dikkat etmelidir. Gereği gibi duş alınmalı daha sonrasında vücutta nemli bir bölge bırakılmamalıdır.Bağışıklık sistemi her hangi bir hastalıktan dolayı zayıf olanlar veya yaşlı ve hamile gibi gruplara dahil olanlar yine bu konuda çok dikkatli olmalıdır. Hem vücudunuzun hem de kullandığınız kıyafetlerin temiz ve kuru olmasına özen göstermeli başkasının kişisel eşyalarını kullanmamalısınız. Özellikle havlu, tırnak makası, terlik gibi kişisel eşyalar adı üstünde kişiseldir ve başkasınınki kullanılmamalıdır.Cilt mantarı çeşitlerinden birine yakalanmak istemiyorsanız bu değinilenlere dikkat etmelisiniz. Mantara yakalanıp sonra onu tedavi etmeye çalışmaktansa, önlem alıp yakalanmamak her zaman için daha sağlıklı olan bir yoldur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git