Cilt Mantarı - saglikdas.com

Cilt Mantarı

Cilt Mantarı
9 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 1.512 kez okundu.

Cilt Mantarı Tedavi Yöntemleri

Cilt mantarı cildin pul pul dökülmesi sonucu oluşur ve sahip olan kişi açısından kötü bir görüntü oluşturur. Deride oluşan bir hastalık olan cilt mantarının bir an önce tedavi edilmesi gerekir. Çünkü bir kez oluştu mu durduğu yerde durmaz, başka yerlere bulaşmaya ve yayılmaya başlar.Cilt mantarının oluşmasının çeşitli nedenleri vardır. Temelinde bir virüsten kaynaklanır, bu virüs nemli ortamlarda yaşama ve çoğalma imkanı bulur. En fazla bulaşma ihtimali olan yerler ise yine nemli yerlerdir. Aynı şekilde ciltte de havasız ve nemli olan bölgelerde bu virüs kolaylıkla yerleşme ve çoğalma imkanı bulur. Bu vücut tipine daha yatkın olan kişilerde cilt mantarı görülme olasılığı çok daha yüksektir.

Cilt Mantarı Zararları 

Ciltte farklı bölgelerde görülebilen cilt mantarı da, ismini görüldüğü vücut bölgesinden alır. Tırnak mantarı, ayak mantarı, kasık mantarı ve saç mantarı, sıklıkla görülen cilt mantarı çeşitlerindendir. Vücudun en çok bu bölgeleri nemlendiğinden bu bölgelerde görülme olasılığı çok daha fazladır.Cilt mantarı aynı ortamı paylaşan aynı yerde yaşayan yakınlar, aile bireyleri, birlikte yaşayan kişiler arasında çok çabuk yayılır. Kullanılan ortak malzemeler bu bulaşmayı hızlandırır. En çabuk bulaşan cilt mantarı çeşidi ise ayak mantarıdır.

Kullanılan havluların veya terliklerin, tırnak makaslarının ortak olması, bulaşıcılığı daha da artırır.Kasık mantarı erkeklerde sıklıkla görülür ve kasık mantarına sahip olan bir kişinin ayak mantarına da yakalanma olasılığı çok yüksektir. Çamaşır değiştirme sırasında virüs, kasıklardan ayaklara geçebilir. Cilt mantarı ile karşılaşıldığında mutlaka doktora başvurmak gerekir. Zamanla kendi kendine geçen bir hastalık değildir, doktor kontrolünde bir tedaviye başlamayı gerektirir. En çok uygulanılan yöntem krem kullanımıdır. Bazı mantar türlerinin tedavisi diğerlerine göre daha uzun sürebilir. Tedavi süreci bitene kadar doktorun verdiği krem kullanılmaya devam edilmelidir. Şikayetler geçtiğinde hastalıktan tamamen kurtulmuş olmazsınız. Doktorun verdiği süre boyunca kullanmazsanız hastalık tekrar eder. Tekrarlanmasını istemiyorsanız kremi düzgün bir şekilde size söylenen süre boyunca kullanmaya devam etmeli, hastalık bittikten sonra yine doktora kontrole gitmelisiniz. Cilt mantarı tedavisinde doktor kontrolü şarttır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git