Cilt Neden Kurur - saglikdas.com

Cilt Neden Kurur

Cilt Neden Kurur
3 Temmuz 2014 tarihinde eklendi, 1.191 kez okundu.

Cilt Neden Kurur ? Cilt Kuruluğu Nasıl Giderilir?

Cilt kuruluğuna sebep olan pek çok faktör vardır. Bu faktörlerden bazıları dış etkenler olabildiği gibi bazıları da bir takım hastalıkların habercisi olabilir. Kuruyan ciltlerde pullanma kepeklenme, çatlayan yüzeyler, göze çarpar. Yağ salgısının azalması ile ortaya çıkan cilt kurumaları için, çeşitli kozmetik ürünleri kullanabileceğiniz gibi evinizde doğal ürünlerle hazırlanmış maskeler de deneyebilirsiniz.

Cilt neden kurur? Diye merak edebilirsiniz. Cildimizin sürekli dış etkenlere maruz kalması,cilt kuruluğuna neden olabilir. Bunun dışında bazı hastalıklar sebebi ile oluşan cilt kurulukları da vardır. Sedef, egzama gibi cilt hastalıklarında cilt kuruluğu çok görülür.

Aslında çoğu hastalık cilt kuruluğuna neden olabilir. Eğer tansiyon hastasıysanız cildinizin kuruması hiç de şaşılacak bir şey değildir. Aynı şekilde tiroit bezinin düzenli çalışmamasına bağlı, cilt kurulukları da görülebilir.

Devamlı kemoterapi tedavisi almak zorunda olan, kanser hastalarında ve bazı kanser çeşitlerinde, hastalığa cilt kuruluğu da eşlik edebilir. Bu nedenle cilt kuruluğu rahatsızlığınız varsa, bitkisel ya da kozmetik ürünler kullanabileceğiniz gibi bir doktordan da yardım isteyebilirsiniz.

Cilt neden kurur? Sorusunun yanıtı elbette ki yalnızca hastalıklardır diyemeyiz. Bazı dış faktörler ve bilmeden yapılan yanlış uygulamalar sonucu da cilt kuruluğu oluşabilir. Eğer yüzünüzü sürekli sıcak su ve bazı temizleme maddeleriyle temizliyorsanız, cilt kuruluğu problemi yaşamanız kaçınılmazdır. Temizleme jelleri cildinizde oluşan kirleri yok ederken aynı zamanda cildin yağ dengesini de bozmaktadır.

Sık sık cildinizi yıkamak, cilt temizliği için üretilmiş ürünleri kullanmak, yeteri kadar bakım yapılmayan ve nemlendirilmeyen ciltlerde kuruluğa yol açmaktadır. Bunun dışında hava kirliliği,rüzgâr, gibi dış etkenler cildin kurumasına, kırışıklık oluşmasına ve erken yaşlanmaya, sebep olmaktadır.

Cilt kuruluğu problemi yaşıyorsanız saydığımız sebepleri okuyarak bilgi sahibi olabilir gerekirse uzman bir doktorla iletişim kurabilirsiniz. Cildinizin her zaman canlı, ışıltılı ve genç görünmesi için nemlendirici ve cildi besleyici ürünler kullanmalı ve beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Evinizde kendiniz hazırladığınız maskeleri de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Aşağıda cilt kuruluğu için maske tarifimiz vardır. Dilerseniz deneyebilirsiniz.

Kuru ciltler için maske

  • 1 tatlı kaşığı öğütülmüş yulaf
  • 2 tatlı kaşığı bal
  • 3 tatlı kaşığı yoğurt
  • 3 adet ezilmiş çilek

Tüm malzemeleri karıştırıp 10 dakika bekletin. Daha sonra cildinize uygulayarak 15dakika bekleyerek yüzünüzü yıkayın. Uyguladığınız maskenin ardından cildinizi nemlendirici kremle nemlendirin. Haftada bir kez kuru olan cildiniz için uygulayabileceğiniz etkili bir maskedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git