Cilt Sarkması - saglikdas.com

Cilt Sarkması

Cilt Sarkması
10 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 1.305 kez okundu.

Cilt Sarkması Nelerden Meydana Gelir?

35 yaşını geçmiş birçok bayan cilt sarkmasından şikayetçi olur. Yaş ilerledikçe cilt diriliğini kaybeder ve sarkma oranı artar. Cilt altındaki kolajen ve elastik lifler yıllar geçtikçe azalır ve bunların azalmasıyla cilt artık yerçekimine karşı koyamaz hale gelir. Cilt sarkmasını, sigara içmek, güneş altında fazla kalmak, genetik yapı, sık sık kilo alıp vermek, stresli yaşam, cildi nemlendirmemek ve doğru beslenmemek hızlandırır. Sarkmalar öncelikle koltuk altında başlar. Koltuk altı sarkan bayanların yaşı da oldukça ilerlemiştir. Yaşın geçtiğinin başka göstergeleri de yüzün aşağıya doğru düşmesi, boyunda görülen sarkıklar ve göbek sarkmasıdır. Koltuk altlarında meydana gelen sarkmalar için kremler önerilemez. Çünkü hiçbir krem cildinizi yirmili yaşlardaki gibi diri bir hale getiremez. Fakat koltuk altı sarkmaları için masaj uygulamasını deneyebilirsiniz. Koltuk altınızın sarktığı yönün zıt yönünden düzenli olarak masaj yapmaya devam ederseniz sarkmalar da azalma görürsünüz. Bunun yanında her banyodan sonra cildinizi nemlendirmeyi de unutmamalısınız.

Cilt Sarkması Zaraları Nelerdir?

Boyundaki sarkmalar yaşı hemen ortaya çıkarır. Bu yüzden boyun sarkmaları için iyi önlem almak gerekir. Boynunuza yukarı doğru masaj yapabilirsiniz. Bu masajlar ile birlikte boyun sarkmaları azalacaktır. Masajların yanında nemlendirici ve sarkıklığı önleyici kremler de kullanırsanız daha iyi sonuçlar alırsınız. Genellikle göbek bölgesindeki sarkmalar yaşla ilgili değildir. Çok sık kilo alıp vermek ve hamilelik göbekte sarkmalara neden olur. Hamilelik süresinde dokuz ay boyunca gerilen göbek birden indiğinde büyük sarkmalar oluşur. Bunların önüne geçmek için kilonuza dikkat edip günde 15 dakika göbeğinize dairesel hareketlerle masaj yapabilirsiniz.

Bayanların en büyük korkularından biri yüz bölgesindeki sarkmalardır. Çünkü bir kadını güzel yapan daima temiz, sarkmamış ve sağlıklı görünen bir yüzdür. Yüzdeki sarkmalarının önüne geçmek için düzenli olarak yüz yogası yapabilirsiniz. Altmışlı yaşlardan sonra yüz sarkması giderek artacaktır. Bunun için de yüz jimnastiğine başvurabilirsiniz. Bunların yanında sigara ve alkol tüketiminin önüne geçip cildinizi düzenli olarak nemlendirdiğiniz zaman sarkmalar daha geç oluşacaktır. Günde en az iki litre su içmek de cildinizin diri kalmasını sağlayacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git