Cilt Tipimizi Nasıl Anlarız - saglikdas.com

Cilt Tipimizi Nasıl Anlarız

Cilt Tipimizi Nasıl Anlarız
12 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 2.089 kez okundu.

Cilt Tipimizi Nasıl Anlarız?

Cilt tipimizi nasıl anlarız diye merak ediyorsanız, cildimizi dış etkenlerden koruyan su ve sebumdan oluşan tabakanın özelliklerine bakarak cilt tipimizi anlarız. Sebum adı verilen maddenin yoğunluğu cilt tipinizi oluşturur.

Cilt tipiniz yağlı, kuru ya da karma olabilir. Karma cilt hem yağlı hem de kuru cilt bölgelerinden oluşur. Cilt tipinizi merak ediyorsanız, alın, yanak, çene ve burun bölümüne dokunun. Burada parmaklarınızın ucuna yağlı gelen sebum tabakası çokluğu yağlı bir cildiniz olduğunu gösterirken, kuru bir his uyandırması cildinizin kuru olmasını gösterir. Bazı yerler kuru bazıları normal bazıları da yağlı ise karma cilt tipine sahipsiniz demektir.

Cilt tipimizi nasıl anlarız konusu için detaylar şu şekildedir.

Kuru Cilt Tipini Nasıl Anlarsınız

  • Kuru ciltlerin gözenekleri küçüktür. Hemen fark edilmeyen gözenek yapısına sahiptirler.
  • Cilt gergin ve serttir. Aynı zamanda solgun bir görüntüye sahiptir.

Kuru ciltlerde sebum denilen madde çok az bulunur. Cildiniz bu yüzden dış etkenlerden korunmaz ve ciltte çeşitli problemler oluşur. Bu problemler kuruluk nedeni ile çatlama, kaşıntı, gerginlik hissi ve soyulma veya deri döküntüleri olabilir. Narin olan cilt sıcak su ve buhar ile etkileşime girdiğinde özellikle duştan sonra kızarabilir.

Bu durumlar sizde de mevcutsa kuru bir cilt tipiniz var demektir. Bunun için kuru ciltler için olan maskelerden yararlanabilir ve bakım ürünleri ile cildinizin nem dengesini sağlayabilirsiniz.

Yağlı Cilt Tipini Nasıl Anlarsınız

  • Cilt kalındır ve gözenekleri geniştir. Gözle görülür gözeneklere sahiptir.
  • Cildiniz parlak bir görünüme sahiptir ve yumuşaktır.

Ciltte parlamalar olur. Genelde bu parlamalar alın, burun ve çene kısmında yoğunlaşır. Yüzünüze dokunduğunuzda parmaklarınız yağlanıyor ve cilt üzerinde kayca kayıyorsa yağlı bir cilt tipine sahipsinizdir. Yağlı ciltlerde sivilce ve siyah noktalar gibi cilt sorunları oluşur fakat kırışıklık probleminin en az yaşandığı kişiler yağlı ciltlere sahiptir.

Normal Cilt Tipini Nasıl Anlarsınız

  • Pembe renkte olan yüz canlı ve taze görünür.
  • Kuruluk ve yağlanma gibi problemler bu cilt tipinde görülmez.

Normal ciltler pürüzsüz bir yüze sahiptir ve en şanslı cilt tipidir. Çünkü cilt problemleri ile b

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git