Cilt Yağlanmasının Nedenleri - saglikdas.com

Cilt Yağlanmasının Nedenleri

Cilt Yağlanmasının Nedenleri
5 Temmuz 2014 tarihinde eklendi, 2.050 kez okundu.

Cilt Yağlanmasının Nedenleri Nelerdir?

Ciltte oluşan yağlanmaları tek bir nedene bağlamak yanlıştır. Cildimizin yağlanmasına neden olan pek çok faktörvardır. Cildimizde oluşan yağlanmanın en önemli nedeni yağ bezlerinin fazla çalışmasındandır. Cilt yağlanması cildin doğal yapısından kaynaklanabileceği gibi, bazı dış etkenlerden de kaynaklanabilir.

Cilt yağlanmasına neden olan faktörler;

 1. Ciltyağlanmasının nedenleri kullandığınız ilaçlar olabilir. Kullanılan bazı ilaçlar özelliklede doğum kontrol hapları, cildinizde yağlanma sorununa neden olabilir.
 2. Yaşadığınız bir takım sağlık problemleri de cilt yağlanmasına sebep olabilmektedir. Bazı hastalıklarla yaşamak zorunda olanların ciltlerinde yağlanma olma ihtimali yüksektir. Parkinson hastalığında olduğu gibi.
 3. Uyguladığınız bazı diyetler neticesinde cildinizde yağlanma oluşabilir. Bunun nedeni diyet yaparken vücudunuza yeteri kadar vitamin alamamanız sonucunda, hormonlarınızda oluşan bir takım değişikliklerdir.
 4. Kullandığınız bir takım fondöten türleri de cildinizde yağlanmaya neden olabilir. Özellikle katı olan fondöten ve kapatıcı formdaki ürünler, cildinizde yağlanma sorunu oluşturabilir.
 5. Cilt yağlanması sorunu ergenlik çağlarında da sıklıkla görülebilir. Bunun nedeni ergenlik döneminde yağ salgılarının oldukça yüksek seviyelere çıkmasıdır. Özellikle erkeklerde daha sık yaşanan bir sorundur.
 6. Bilinenin aksine cildinizi sürekli yıkamak da yağlanma sorununu arttırmaktadır. Sık sık yüzünüzü yıkamak yağ bezlerinizi uyarıp daha fazla salgılanmasına sebep olabilir.
 7. Eğer hormonlarınız da bir sorun varsa, mutlaka bir doktor kontrolünden geçmelisiniz. Yaşadığınız bir hormon bozukluğu nedeniyle cilt yağlanması sorunuyla, karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durum düzeltilmediği sürece yağlı cilt probleminden kurtulamazsınız.
 8. Beslenme şekliniz, cilt yağlanması sebeplerindendir. Sürekli yağlı yiyecekler tüketmek, ciltte sebum miktarını değiştirdiği için yağlanma problemiyle karşılaşabilirsiniz.

Cilt yağlanmasının nedenleri nelerdir ve evde kendi kendimize hangi çözüm yollarını uygulayabiliriz? Diye düşünüyorsanız vereceğimiz maske tarifini, evde kolayca uygulayabilirsiniz. Cilt yağlanması problemine karşı pek çok kişinin fayda gördüğü bu maske tarifi için malzemeler:

 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 tane yumurtanın akı
 • 1 tatlı kaşığı kil
 • Yeterli miktarda su

Hazırlanması ve uygulama yöntemi: malzemelerin hepsi bir kâse içerisinde karıştırılarak, içerisine yeterli miktarda su eklenir. Krem kıvamına gelmesi gerekmektedir. Maskeyi yüzünüze uygulayıp kuruduktan sonra yıkayın. Göz çevrenizle temas ettirmemelisiniz. 2 3 hafta da bir kez bu maskeyi uygulayarak yağlanma sorununuzu giderebilirsiniz. İşlem sonrası nemlendirici sürmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git