Deri Döküntüsü - saglikdas.com

Deri Döküntüsü

Deri Döküntüsü
17 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 2.856 kez okundu.

Deri Döküntüsü Nedir?

Deri Döküntüsü: Döküntü ciltte oluşan renk değişiklikleri ile geçici olan durumlar olarak isimlendirilir. Bu döküntüler çeşitli biçimlerde olabilmektedir. Eğer cilt döküntüsü herhangi bir hastalık sonucu yaşanıyor ise buna birincil döküntü denir. Daha sonra oluşan döküntülere ise ikincil döküntü isim verilir.

Deri Döküntüsü ve Zararları

Birtakım hastalıkların göstergesi olabileceği için deri döküntülerini önemsemek gerekir. Dış belirti olarak görülen cilt döküntüsü alerji, ateşli hastalıklar ve duygusal rahatsızlıklar gibi sebeplerden kaynaklanabilir. Aynı zamanda cilt döküntüleri dermatit gibi iltihap olan deri sorununa da sebep olabilir. Bazı iltihaplar egzama, isilik ve mantar hastalığı gibi iltihaplardır.

Deri Döküntüsünün Belirtileri

1-Kırmızı lekeler halinde oluşan birincil döküntüler deride sınırlı alanda oluşan ve ani renk değişiklikleri olarak bilinir. Eritem ise kırmızı olan deri döküntüsüne verilen isimdir. Eritemde de kızamık rahatsızlığında olduğu gibi kırmızı lekeler ve aynı renklerde döküntüler olur ve yüzlerce leke oluşur.

Kırmızı lekeler bu birincil dökülmede tek tek olur ve zamana bağlı olarak büyük bir kırmızı leke meydana gelir. Bu döküntülerin üzerine basıldığında rengi solmaz veya beyaz geçici bir leke oluşur. Bu durum tifo hastalığı olabilir. Teşhisin koyulması gerekir.

2-Kabarık kırmızı olmayan durumlar cilt döküntülerinin bir başka türüdür. El, deride gezdirildiğinde hemen hissedilirler. Küçük sivilceler şeklinde olan bu duruma papüler döküntü denir. Eğer sivilcenin içerisinde sıvı varsa bu duruma uzmanlar vesikül derler. Örnek olarak suçiçeği rahatsızlığı ve çiçek hastalığı verilebilir.

3-Çevresi kırmızımsı ve ortası beyaz olan cilt sorununa üçüncü deri döküntüsü denilmektedir. Bu döküntüler kurdeşen diye tabir edilir ve deride iltihap yapar. Alerjik reaksiyonun göstergesidir ve rahatsız edici bir kaşıntı vardır.

Deri Döküntüsü Nasıl Tedavi Edilir

Tanı deri döküntülerinde çok önemlidir ve tedavinin ona göre yapılması gerekir. Eğer rahatsızlık verecek kadar kaşıntı varsa çok pahalı olmayan ama etkili kalamin merhemi kullanılabilir. Bu merhem etkili olmadığı takdirde doktora görünmelidir. Doktor bu konuda şurup veya antihistaminli ilaç verebilir. Bu ilaç her kaşıntıda sürülmemelidir. Çünkü bu ilaçlar alerjiye neden olmaktadır. Sivilceli döküntü olduğunda ve patladığında enfeksiyon kapmaması için krem veya mikrop engelleyici losyon uygulanır. Cilt döküntülerinin tedavi edildiğinde bile geçmeyen türde olmasına rağmen ayrıntılı bir şekilde incelenmesi doktor tarafından uygun görülür. Neden dökülme yaşandığı ve altta yatan sebep bu uygulanan tahlil ve testlerde belli olur.

Uyarı: Döküntünün tanıdığınız biriyle aynı olması halinde bile o ilaç kullanılmamalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git