Dirsek Kararması - saglikdas.com

Dirsek Kararması

Dirsek Kararması
18 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 1.825 kez okundu.

Dirsek Kararması Nasıl Olur?

Özellikle buğday tenli ve esmer bayanların sık sık karşılaştığı bir sorun olan dirsek kararması, bayanların bir hayli canını sıkmaktadır. Diz ve dirsek kararmasından şikâyet ediyorsanız bitkisel yöntemler uygulayarak çözüm sağlayabilirsiniz. Dizlerde ve dirseklerde oluşan kararmaya yağ bezleri sebep olmaktadır. Her duşta diz ve dirseklere kese yapıp duştan sonra da nemlendirici kremler sürerek sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Eczanelerden alabileceğiniz pigment açıcılarla da diz ve dirsek kararması sorununa çözüm bulabilirsiniz.

Diz ve dirsekler için 3-4 günde bir uygulayacağınız limon kürü kararmanın olduğu bölgenin rengini açmaya yardımcı olacaktır. 15-20 dakikalık limon kürü uygulaması cildin daha iyi beslenmesini sağlarken cilde yumuşaklık kazandıracaktır.

Dirsek Kararması ve Çeşitleri

Limon Kürü Malzemeleri:

  • 3 adet orta boy limon
  • 1 su bardağı süt tozu
  • Yeteri kadar su

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Limonun suyu sıkılıp çekirdekleri ayrıldıktan sonra süt tozu ilave edilerek macun kıvamına gelene kadar karıştırılır. Daha sonra yavaş yavaş su eklenir. Diz ve dirseklere uygulanarak 15-20 bekletilen macun daha sonra ılık suyla yıkanarak temizlenir.

Patates maskesi de kararma yaşanan diz ve dirseklerin renginin açılmasına yardımcıdır.

Patates Maskesi İçin Malzemeler:

  • 1 adet orta boy patates
  • 1 çorba kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Patates haşlanıp soğuduktan sonra çatal yardımıyla ezilir. Püre kıvamına gelen patatese bal eklenerek iyice emmesi sağlanır. Diz ve dirseklere iyice yayılan püre 15-20 dakika bekletildikten sonra ılık suyla yıkanır. Haftada 1-2 defa uygulanan işlem ile kararmaların önüne geçilecektir.

Uzun yıllar boyunca gerekli peeling ve bakım yapılmayan dirseklerde doğal olarak kararmalar meydana gelmektedir.  Kışın çok fazla rahatsızlık vermese de yazın gelmesiyle bir hayli huzursuz edici olabilen dirsek ve diz kararması, maske uygulanarak kolayca çözüme kavuşturulabilir.

Dirsek Kararması İçin Maske Malzemeleri:

  • 1 tatlı kaşığı beyaz kil
  • 1 çay kaşığı limon yağı
  • 10 adet taze nane
  • 1 adet limonun suyu

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Naneler havanda iyice ezilip üzerine diğer malzemeler eklenerek karıştırılır. Önce biraz limon suyu ile dirsekler ovalanıp yumuşatılır ve sonra karışımdan masaj yapılarak sürülür. 10-15 dakika sonra yıkanan uygulama haftada 1 kez tekrarlanarak dirseklerin kararması önlenebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git