Diş Eti Tedavisi - saglikdas.com

Diş Eti Tedavisi

Diş Eti Tedavisi
19 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 1.181 kez okundu.

Diş Eti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş eti rahatsızlıkları, pek çok kişinin mustarip olduğu bir sorundur. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra diş etleriniz kanıyorsa, diş etlerinizde ağrı ve acı hissediyorsanız, diş etlerinizin rengi koyu kırmızı renkte ise siz de diş eti rahatsızlığıyla karşı karşıya olabilirsiniz.

Diş etlerinizde oluşan problemler ve diş eti çekilmeleri,dişlerin erken yaşta kaybolmasına sebep olabilir. Peki, diş eti tedavisi nasıl yapılır?

Diş Eti Tedavisi Ve Önlem

  1. Diş temizliği: Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamadığınızda, alınan besin artıkları bakteri oluşumuna sebep olur. Bu da diş çürükleri ve diş eti hastalıklarına, zemin hazırlar. Bu nedenledişlerinizin temizliğine özen göstermeli ve düzenli olarak dişlerinizi fırçalamalısınız.
  2. Diş doktoru tarafından diş taşı temizliği yapılmalıdır: Diş taşlarının birikmesiyle birlikte, diş eti çekilmeleri yaşanır. Dişlerde oluşan bakteri plaklarının, uzman bir diş doktoru tarafından 2 seansta yok edilmesi gerekir. Diş doktorları bu işlemleri, kavitron adı verilen aletler yardımıyla yapmaktadırlar.
  3. Düzenli olarak diş ipi kullanımı: Dişlerinizinve dişetlerinizin sağlığı için dişlerinizin temizliği kadar, düzenli olarak diş ipi kullanımının da önemi büyüktür. Yapılan araştırmalar, düzenli olarak diş ipi kullanan kişilerin, diş eti rahatsızlığı yaşamadığının göstermiştir. Diş ipi kullanarak, dişlerinizin arasında kalan bakterileri yok edebilirsiniz.

Öncelikle belirtmek gerekir ki diş eti rahatsızlıklarının nedeni, dişlere gereken önemi göstermemek ve düzenli olarak fırçalamamaktır. Bu gibi sebepler nedeniyle diş eti rahatsızlığı yaşayan kişilerin, diş eti tedavisini uzman diş cerrahları,cerrahi olarak yapmaktadırlar. İşlem, bölgesel anestezi uygulanılarak diş etlerinin yerinden kaldırılması ve diş etlerinin altında biriken bakterilerin temizlenmesi, şeklinde yapılmaktadır.

Yapılan bu işlemler sonrasında, diş etlerine dikiş atılmaktadır. Ve 2 hafta sonra dikişler alınmaktadır. Kesin iyileşme süreci 2 aydır. Bazı durumlarda cerrahi müdahalede kesin sonuç vermemektedir. Unutulmamalıdır ki diş ve diş eti rahatsızlıklarının tedavisi, ağız ve diş temizliğine gösterilen özenle, mümkün olmaktadır. Diş eti tedavisi, ancak düzenli diş ve diş eti temizliği yapılarak gerçekleştirilir. Düzenli olarak diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak, ağzınızda oluşabilecek bakterileri yok ettiğinden, diş eti rahatsızlıklarının da önüne geçmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git