Diş Sağlığı Nasıl Korunur - saglikdas.com

Diş Sağlığı Nasıl Korunur

Diş Sağlığı Nasıl Korunur
19 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 1.552 kez okundu.

Diş Sağlığı Nasıl Korunur?

Diş sağlığı nasıl korunur? Dişler gün boyu bir sürü etmenle karşılaşır. Gün içerisinde birçok şey yenir ve içilir. Bu durumda da dişlerin günlük bakımını yapmak ve onları çürüğe karşı korumak oldukça önemlidir. Diş çürümelerinin önlenmesinde düzenli olarak dişlerin fırçalanması gerekir. Ayrıca diş ipi kullanılması, aşırı tatlı ve şekerli yiyeceklerden olabildiğince kaçınma bunlar yendiğinde mutlaka dişlerin fırçalanması lazımdır. Bunun yanı sıra diş hekimi kontrollerine gidilmesi temel uygulamalardır. Diş eti hastalıklarının önlenmesi için de diş fırçalama ve düzenli diş hekimi kontrolleri önemlidir. Kişinin hiçbir şikâyeti yoksa bile 2 yılda bir rutin kontrole gitmesi erken çürük teşhisi ve tedavisinde büyük rol oynar. Çünkü çürük oluşumu aylar sürebilir.

Diş Sağlığı Nasıl Korunur ve Önemi Nedir?

Diş sağlığının korunması çocukluk döneminden başlar. Kalsiyum fosfor ve flor elementleri yeterince alınmalıdır.  Skorbüt hastalığını önlemek için C vitamini, doku yenilenmeler için A vitamini ve kemik gelişimi için D vitaminine ihtiyaç vardır. Süt ve süt ürünleri yeterince tüketilmeli ve kalsiyum eksikliği önlenmelidir. Özellikle hamilelik döneminde eğer anne yeterince kalsiyum almıyorsa, bebek kalsiyum ihtiyacını karşılamak için annenin kalsiyumundan kullanır ve anne adayı kalsiyum eksikliğinden dolayı çürüklerle karşılaşır, bu yüzden hamile kadınlar fazladan kalsiyum tüketmelidir.

Diş sağlığı nasıl korunur? Vücudumuzdaki en sert madde olmasına rağmen dişler fındık, ceviz vb. kabuklu yiyecekler dişlerle kırılmamalı ve sert cisimlerle karıştırılmamalıdır. Bunlar diş minesinde mikro çatlaklar oluşmasına neden olup ve bakterilerin etkisinin artmasına yol açar. Diş minesinin koruyucu etkisi ortadan kalkar. Ancak tamamen yumuşak besinlerle de beslenilmemelidir. Havuç, elma gibi besinleri ısırarak yemek diş sağlığı için yararlıdır.

Dişler her akşam yatmadan önce ve yemeklerden sonra fırçalanmalıdır. Dişler, günde en az 2 kere 2 dakika kadar fırçalanmalıdır. Fırça yuvarlatılmış uçlu ve orta sertlikte olmalıdır. Fırçayı 3 ayda bir değiştirmeli eğer 3 aydan kısa bir süre önce fırça deforme oluyorsa kişi fazla bastırarak fırçalıyor demektir. Diş fırçalamanın sayısı değil fırçalama süresi ve etkinliği önemlidir. Diş, fırça kılları dişeti çizgisi boyunca 45 derecelik açı yapacak şekilde yuvarlak hareketlerle fırçalanmalıdır. Macunu fazla kullanmakta aşınmalara sebep olur diş fırçasının ortasına sürülen nohut tanesi büyüklüğünde diş macunu yeterli olacaktır.

Diş çürüklerinin oluşmasında üç temel etmen bulunmaktadır: Duyarlı bir diş yüzeyinde mikroorganizmalara yol açacak yiyecek artıkları ve mikroorganizmaların bulunması. Besinler içinde diş çürümesine en çok neden olanlar karbonhidratlı gıdalar, yani kabaca, şekerli gıdalardır. Şekerli gıdalar mikroorganizmalar için iyi bir ortam hazırlar ve üremelerini kolaylaştırır. Asitli yiyeceklerde diş minesini aşındırıp diş çürüklerine yer oluşturur olabildiğince dişlerimizi asitli içeceklerden korumalıyız. Ayrıca portakal limon greyfurt gibi eksi besinler tükürük salgısını arttırıp asit dengesini koruyarak diş minesinin zarar görmesini engeller.

Çok soğuk ve çok sıcak diş minesinin ani genleşmesi ve ani büzülmesinden dolayı mikro çatlaklara yol açabilir. Tıpkı soğuk bir bardağa aniden sıcak su koyulduğunda bardağın çatlaması gibi dişlerimizde de çaylaklar oluşabilir. Sigara ve alkol elbette ki bütün vücuda zarar verdiği gibi diş ve diş eti sağlığına da büyük zarar vermektedir. Diş fırçasının ulaşamadığı yerlerde diş ipi kullanılmalı böylece dişi her yönüyle temizlenmelidir.  Çocuklara 2 yaşından sonra yalancı meme ve biberon kullandırılmamalıdır. Bu ilerde çocuğun damak ve diş gelişimini kötü etkilemektedir. Çocuklarda, ilk ortodonti k muayene 7 yaşında yapılmalıdır. Ortodontist, eğer varsa bozukluğu gereken dönemde içinde tedavi edip kişinin güzel ve estetik bir gülüşe sahip olması sağlayacaktır. Ağız ve diş bakımı küçük yaşlarda başlar ve ömür boyu sürer.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git