Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler - saglikdas.com

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
20 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 897 kez okundu.

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

 Diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenler; Sağlıklı bir yemek için birçok yol vardır. Dengeli vejetaryen ve vegan beslenme tüm besin ihtiyaçlarını karşılamaz ve sağlığınızı korumak için et içeren diyetler ile de aynı şeyi yapabilirsiniz. Kısacası, sağlıklı olmak istiyorsanız hep sebze yemek ya da tüm besinleri reddetmek zorunda değilsiniz. Bunun yerine, diyet dengesine, gıda kalitesine ve tam ve doğal gıdalara öncelikle odaklanmak doğru olacaktır.

Dengeli beslenme ve sağlıklı beslenme “Sağlıklı Beslenme Küçük Tabak,”  yöntemi. Gıdaların tabakta bir denge içerisinde dağıtıldığını düşünün. Tabağı dört parçaya bölerseniz sebze dörtte birden fazla, meyve dörtte birden az tahıllar ve proteinler ise dörtte bir olacaktır. Bütün taneler ve sağlıklı proteinlerinin her biri, levhanın yaklaşık dörtte biri kadar sürebilir. Bu beslenme modeli aynı zamanda, her yemek arasında az bir miktar zeytinyağı, kanola yağı gibi sağlıklı yağ içeren su içmeyi de barındırır.

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Faydası

Tabii ki, diyet yaparken meyve suyu, aromalı yoğurt veya sosis, salam sucuk gibi fazla işlem geçirmiş ürünleri de yiyerek yine de sağlıklı diyet yapmak mümkündür. Fakat İşlenmiş gıdaların az miktarda yenmesi, işlenmiş gıdalar en aza indirilmesi gerekmektedir. Bu işlenmiş gıdaların sağlığa verdiği zararlar açısından önemlidir. Yapılan araştırmalara göre, rafine ve işlenmiş gıdalar, kalp hastalığı, diyabet, obezite ve dengesiz kan şekeri seviyelerinin riskini arttırmaktadır.

Diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenler; Evde yemek yemek, en doğru seçim olacaktır. Dışarıda yemek yaklaşık yüzde 50’ye miktarlarda varan daha fazla kalori, yağ ve sodyum tüketmenize neden olabilir. Restoranlarda hazırlanan yiyecekler lezzeti artırmak için daha fazla kızartılmış, işlenmiş maddelerden yapılmış, tereyağı veya tuz ile daha fazla doyurulmuş olabilir. Tabağınızın nasıl hazırlandığını ve içine neler konduğunu anlamanızın hiçbir yolu yoktur. Evde yemek hazırlamanın bu yönden birçok avantajı vardır. Böylece; sağlıklı bir yemek programı hazırlayabilir, yediğiniz şeyin içine neyin ne kadar konulacağı, hangi yöntemle pişirileceği üzerinde kontrol sahibi olursunuz. Böylelikle tüm gıda çeşitlerini kullanma üzerine yoğunlaşabilir, içerikleri kendiniz seçerek bu işi daha zevkli bir hale getirebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git