Dökülen Saçlara Bakım Maskeleri - saglikdas.com

Dökülen Saçlara Bakım Maskeleri

Dökülen Saçlara Bakım Maskeleri
26 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 1.554 kez okundu.

Dökülen Saçlara Bakım Maskeleri ve Faydaları

Saç Dökülmesi: Zaman içerisinde saç kökleri zayıflayarak saç dökülmelerine sebep olabilir. Saç dökülmesi bazı durumlarda genetik ya da dışsal olabilmektedir. Genetik saç dökülmesi dışındaki tüm saç dökülmelerinde çeşitli bakım maskeleri uygulanabilir. Dökülen saçlara bakım maskeleri aşağıdadır.

Dökülen Saçlara Bakım Maskeleri ve Tarifleri

Saç Dökülmesine Bitkisel Maske Tarifi

  • Karanfil kurusu
  • Bir kilogram su

Karanfil, bir kilogram suda kaynatılmalıdır. Karanfil bir avuç dolusu olmalıdır. Kaynama sona erdikten sonra ılımaya bırakılmalıdır. Sonrasında süzülmeli ve lavaboya geçilerek karışım baştan aşağı dökülmelidir. Yaklaşık altı saat beklemek yeterli olacaktır. Karanfil, hem saçları kalınlaştırmakta hem de dökülmeyi engellemektedir.

Saç Dökülmesini Önleyen ve Saç Çıkaran Maske Tarifi

  • Üç diş sarımsak
  • Yarım su bardağı zeytinyağı

Sarımsaklar soyulmalı ve havanda ezilmelidir. Bu işleme suyu çıkana kadar devam edilmelidir. Sonrasında yarım bardak zeytinyağı üzerine ilave edilmelidir. Bu karışım her banyo öncesinde saç diplerine sürülmelidir. Bu karışım saç derisinin her noktasına sürülmelidir ki karışım saç köklerini beslemekte ve yenilemektedir. Etkili bir sonuç için haftada iki veya üç kez yapılması yeterlidir.

Saç Dökülmesine Karşı Doğal Yağ Karışımı Tarifi

  • İki kapak lavanta yağı
  • İki kapak badem yağı

İkişer kapak lavanta yağı ile badem yağı bir kapta karıştırılmalı ve karışım saç diplerine sürülmelidir. Üç saat bekletilmelidir. Lavanta yağı saç derisini tazelemekte, badem yağı da saçı beslemektedir. Haftada bir kez yapıldığında saçların dökülmesini engelleyici etkisi vardır.

Saç Dökülmesi Nedenleri ve Tedavisi

1-Günlük yapılan saç işlemlerine dikkat edilmelidir. Saç dökülmeleri başka nedenlerden de kaynaklanabilmektedir. Saçları bayanlarda görülen kansızlık da dökmektedir. Eğer tiroid eksikliği çıkmış ise de saçlar bu nedende dökülüyor olabilir. Saç dökülmesi aynı zamanda hastalık habercisidir denebilir.

2-Çok stresli kişilerin de saçları çok dökülmektedir. Günlük hayatta rahat olabilmek saç sağlığı açısından yararlıdır.

3-Eğer saçlar yenilenme dönemindeyse saç dökülmesinden korkulmamalıdır. Saç dökülmeleri mevsim geçişlerinde de normal karşılanmaktadır. Günde yüz adet saç dökülmesi normal bir durumdur. Ancak daha fazlası saç ile ilgili olumsuz sinyaller verir. Mevsim geçişleri bahar aylarına denk gelmektedir. Bahar geçtiğinde bile saçlar hala dökülüyorsa acil olarak bir doktora görünmelidir.

4-Saç dökülmesini durduran ve aynı zamanda tırnaklarda sertliği sağlayan vitamin takviyelerinin vücudun her bölgesine faydası bulunmaktadır. Saç dökülmesi ile karşı karşıya kalan kimseler bitkisel içerikli şampuanlar kullanmalıdır. Piyasadaki şampuanların içinde saçın yapısını değiştiren bir madde olan paraben bulunmaktadır. Bu nedenle doğal ürünlere yönelmek daha sağlıklıdır.

5-Kullanılan şampuan içerisine vitamin ampulleri karıştırılabilir. Şampuanı her kullanmadan önce şampuan çalkalandığında vitaminler daha etkili kullanılabilir.

6-Saç kremleri saç diplerine uygulanırsa saçlar dökülebilir. Bu nedenle saç kremleri saç uçları için kullanılmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git