Dopamin İçeren Yiyecekler - saglikdas.com

Dopamin İçeren Yiyecekler

Dopamin İçeren Yiyecekler
25 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 3.455 kez okundu.

Dopamin İçeren Yiyecekler?

Dopamin içeren yiyecekler aracılığı ile sizlerde sağlıklı bir yaşama kısa zaman zarfı içerisinde sahip olabilirsiniz. İnsan vücudunda dopamin maddesi eksik olduğunda bazı sorunlar meydana gelmektedir. Eksikliğinde uykusuzluk, sinirlilik hissi uyandıran bu madde aynı zamanda kişinin acıkmasına da sebep olmaktadır. Dopamin genellikle kişinin spor yapması ve eğlenmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Dopamin eksikliğini bazı yiyecekler aracılığı ile kısa zaman zarfı içinde çözüme kavuşturabilirsiniz.

Dopamin İçeren Yiyecekler ve Faydaları

  • Çilek:

Çilek vücuttaki dopamini artırarak kişinin enerji almasını sağlamaktadır. Beyni aktifleştirerek hızlı düşünme yeteneğini kazandıran çilek aynı zamanda kişinin daha dikkatli olmasını sağlamaktadır. Beynin yaşlanmasını da önleyen çilek aracılığı ile sizlerde dopamin ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

  • Sarımsak:

Beyin gelişimini sağlayan selenyum da dopamin ihtiyacını karşılayarak  sinirlerde  kesilmelerin sağlanmaktadır. Sinir iletkenlerinde etkili olan dopamin serotonin ve adrenalin oluşumunu da desteklemektedir. Ruh halinizde değişimlerin düzenlemesini sağlayan selesyum ile dopamin etkisini artırabilirsiniz. Selesyum maddesi aynı zamanda kişide canlılık, neşe ve hareketlilik sağlamaktadır. Dopamin maddesini karşılayan sarımsağın içerisinde selesyum maddesi bulunmaktadır. Sarımsak tüketimi kişiye enerji vermektedir. Endişeli ruh halini azaltan sarımsak aracılığı ile dopamin maddesini karşılayabilirsiniz.

  • Çikolata:

Sakinleştirici etkisi ile en çok tercih edilen çikolata kısa zaman zarfında kişinin ihtiyaç duyduğu dopamini sağlar. Sahip olduğu oksitler sayesinde yaşanmayı önleyen çikolata aynı zamanda ruh hallerinin normale dönmesini sağlamaktadır.

  • Kahve:

Kahvelerinizde kullandığınız kafein ise kişiye enerji vererek üretici bir hal almanızı sağlar. Dopamin etkisini gösteren bu madde fazla kullanım sonrasında sinirli bir hal yapısını oluşturmaktadır.

  • Şeker:

Glikozda dopamin etkisini artırarak kişinin canlanmasını sağlar. Öğrenme yetisini iyileştirerek konsantrasyonu güçlendiren glikoz aynı zamanda neşeli ve sakin olmayı destekler.

  • Balık:

Balıkta dopamin içeren yiyeceklerin başında gelmektedir. Beyin gelişimi için biçilmiş bir kaftan olan balık tüketimi sonrasında serotonin yükselir. Bu tüketim kişinin kendini formda hissetmesini sağlar. Depresyon problemini de geride bırakarak mutluluk hormonu salgılayan balık aracılığı ile sizlerde ihtiyaç duyduğunuz dopamin miktarını kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Dopamin içeren yiyecekler aynı zamanda kişinin enerji almasını sağlayarak aktifleşmesini de desteklemektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git