Dudak Estetiği - saglikdas.com

Dudak Estetiği

Dudak Estetiği
27 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 1.288 kez okundu.

Dudak Estetiği Önemi

Dudak estetiği denince akla ilk dudakları dolgunlaştırmak için yapılan operasyonlar geliyor fakat dudakları kalınlaştırmak için yapılanların yanında dudakları inceltmek için yapılan operasyonlar da dudak estetiği kapsamına giriyor. Dudak kalınlaştırma işlemini ince dudak yapısına sahip olan kişiler tercih ediyor. Bunlar yapısal olabildiği gibi, zamanla yaş ile birlikte de dudaklar incelebiliyor. Bu tarz kişilerin dudakları çeşitli işlemlerle kalınlaştırılabiliyor. En çok kullanılan iki yöntem dolgu maddelerinin kullanılması ve hyaluronik kullanılmasıdır. Dolgu maddelerinin kullanılması yönteminde; kişinin kendi vücudundan alınan yağ dudağa aktarılır. Fakat yağ eriyebileceği için bu yöntemin kalıcılığı kısadır. Diğer bir yöntem olan hyaluronik kullanılmasında ise; hyaluronik veya başka bir madde olan hidroksiapetit dudağa enjekte edilir.

Dudak Estetiği ve Faydaları

Bu maddelerin dudaktaki kalıcılığının yedi seneye kadar uzayabildiği çeşitli araştırmalarla gösterilmiştir. Dudak kalınlaştırma işleminde lokal anestezi kullanılır ve çok kısa süren bir işlemdir. İşlemden bir hafta sonraya kadar dudakta şişlik görülebilir, bu şişlik bir hafta sonra inecek ve dudak istenen boyuta ulaşmış olacaktır. Dudak inceltme işleminde kalın dudak kısmının mukoza bölgesinden bir parça alttaki yağ dokusu ile birlikte çıkarılır. Sonra dudak tekrar dikilir. Dudak inceltme işlemi, dudak kalınlaştırma işlemi gibi lokal anesteziyle gerçekleştirilir. Aynı şekilde birkaç gün şişlik olabilir. Dudaktaki dikiş izi ise kesinlikle görülmez ve estetik açıdan bir sorun oluşturmaz.

Dudak estetiği hakkında bilinmeyenlere böylece ışık tutmuş olduk. Dudak kalınlaştırmanın olduğu gibi, dudak inceltme de dudak estetiğinin bir parçasıdır. Bu konuda her hangi bir işlem yaptırmak isteyen kişiler, konunun uzmanlarıyla görüşüp, onların verdiği bilgiler doğrultusunda karar vermelidirler. Doğuştan kaynaklanan yapısal durumlar ele alınabileceği gibi yaşla birlikte görülen dudak incelmeleri gibi sorunlara da dudak estetiğinde çözüm mevcuttur. Dudak estetiği yaptırmaya karar vermeden önce iyice araştırma yapılmalı, kime ve nerede yaptırılacağına iyi karar verilmeli, bu konunun uzmanlarına danışılmalıdır. Uzun süren veya çok yan etkisi olan bir operasyon değildir. Kısa süren bir şişliğin ardından bir hafta sonra bir şey kalmamaktadır. İstenen dudak şekli ve kalınlığı ortaya çıkmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git