Dudak Kurumasının Nedenleri - saglikdas.com

Dudak Kurumasının Nedenleri

Dudak Kurumasının Nedenleri
27 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 1.906 kez okundu.

Dudak Kurumasının Nedenleri?

Dudak kuruması problemi kış mevsiminde hem erkeklerin hem de kadınların müzdarip olduğu bir sorundur. Erkeklerde ve kadınlar görülen bu sorun en çok kadınları rahatsız eden bir sorun olmaktadır. Kadınlar için dudakların kuruması ve çatlaması görselliği etkileyen bir sorun olmaktadır. Aşağıdaki maddelerde dudak kurumasının nedenleri bulunmaktadır.

Dudak kurumasının nedenleri ve Zararları

  • Dudak kurumasının başlıaca nedenleri arasında demir, B vitamini ve yağ eksikliği bulunmaktadır. Vücutta eksik olan bu vitaminler vücut için oldukça gereklidir. Bu vitaminlerin eksik olması sonuç olarak dudak kuruluğunu ortaya çıkarmaktadır. Sürekli olarak dudak kurumasından şikayet ediyorsanız öncelikli olarak bu vitaminlerin eksikliklerini tamamlamanız gerekmektedir.
  • Dudak kurumasının ortaya çıkma nedenlerinden birisi olarak da su kaybı yer almaktadır. Yeteri kadar su tüketilmemesi veya önerile miktardan daha az su tüketilmesi dudak kurumasına yol açar. Ayrıca çok fazla içilen asitli içecekler de dudak kurumasına neden olur. bu açıdan günde mutlaka 2.5 litre su tüketilmelidir.
  • Dudakların bakımı için kullanılan kimayasal içerikli kozmetik ürünleri, ruj,dudak koruyucuları, nemlendiriciler ve parlatıcılar içerisinde çok fazla zararlı madde bulunur. Satın almak istediğiniz kozmetik ürünlerinin içeriğinin kontrol edilmesi sağlığınız açısından oldukça önemlidir.
  • Dudak kurumasına neden olan başlıca sebeplerden birisi de sürekli olarak dudakların yalanmasıdır. Alışkanlık haline gelen bu durum dudakların kuruyup çatlamasına neden olmaktadır. Aklınıza geldiği anda dudaklarınızı yalama alışkanlığınız varsa bu alışkanlıktan vazgeçmeniz gerekmektedir.
  • Dudak kurumasında çok bilinen bir durum olmamasına rağmen önemli bir faktör de piskolojik etmenlerdir. Ruhsal sağlığınız dengede değilse ve dudaklarınız gün içerisinde sürekli olarak kuruyorsa bir uzmandan mutlaka yardım almalı ve bu soruna neden olan faktörleri inceleyerek tedaviye başlamanız gerekmektedir. Dudak kurumasına neden olan faktörler arasında psikolojik etmenlerin olduğu da göz ardı edilmemelidir.
  • Dudak kurumasına neden olan bir diğer durum da çok fazla güneş ışığına maruz kalmak ve tozlu ortamlarda bulunmaktır. Bu durumun önüne geçmek için dudak koruyuculardan ve dudak nemlendiricilerinden faydalanmak iyi bir önlem olabilir. Bunun yanında tozlu ortamlarda çok fazla bulunmamak gerekir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git