Dudak Morarması - saglikdas.com

Dudak Morarması

Dudak Morarması
27 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 1.378 kez okundu.

Dudak Morarması Nasıl Olur?

Dudak morarması sebepleri kalp ve akciğer sorunlarından ya da başka iç hastalıklarla ilgili sorunlardan kaynaklanıyor olabilmektedir. Kansızlık, demir eksikliği, aşırı sigara kullanımı, soğuk havalar, sağlıksız ve düzensiz beslenme ve vitamin eksikliklerinden dudak morarmaları da yaşanabilmektedir. Sigara kullanımı fazla olanlarda meydana gelen koah nedeni ile dudak morarması görülebilmektedir. Çok sigara kullanıyorsanız dudaklarınızda morarma varsa kaoh hastalığı olması ihtimali ile kontrole gidilmelidir. Dudak morarmaları kalp hastalıklarının habercisi olabilmektedir. Dudak morluklarında kalp tetkiki yaptırmanız faydalı olacaktır çünkü kalp ya da kalp kapakçığı rahatsızlığı gibi kardiyolojik bir sorun ile karşı karşıya olabilirsiniz. Akciğerlerde ve solunum yollarında meydana gelen rahatsızlıklardan dolayı da dudak morarmaları görülebilmektedir. Akciğerden kaynaklı dudak morarması oksijen yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Bu gibi durumlarda doktorunuza muayene olmayı ihmal etmemelisiniz.

Dudak Morarması Nasıl Geçer?

Soğuk havada kan dolaşımının yavaşlaması ile dudak morarmaları görülebilmektedir. Bununla birlikte hastalık habercisi olarak da dudak morarmaları her yaşta çeşitli iç hastalıkları sebebiyle görülebilmektedir. Bu yüzden kesinlikle ihmal edilmemesi gerekin bir durumdur. Dudak morarmaları dudağınızın iç ya da dış kısmında, dudak kenarında olabileceği gibi tüm dudağınızın morarması ya da dudaklarınızın bir bölümünde nokta ya da ben görünümlü şekilde morarma görülebilmektedir. Vitamin eksikliği, demir eksikliği ya da kansızlık sebebiyle dudaklarınız morarıyorsa beslenmenize dikkat etmelisiniz. Bunun için doktora danışarak vitamin takviyesi ve demiz ilacı kullanabilirsiniz. Ciğer, yeşil mercimek, kuru erik ve kuru siyah üzüm, bol yeşillik, kırmızı et tüketmeli, çay ve kahveden uzak durmalı, aşırı süt içmemelisiniz. İç hastalıklarından kaynaklı dudak morarması yaşıyorsanız doktora başvurmalı ve uygun tedaviye vakit kaybetmeden başlamalısınız. Dudak morarması yaşıyorsanız ihmal etmeyin ve önleminizi alın.

İç hastalıklarından kaynaklı olmayan ya da vitamin ve demir eksikliğiniz yoksa dudak morluklarının oluşmasına karşın bitkisel çözümleri kullanabilirsiniz. Bunun içinde uzman doktorlar tarafından geliştirilen tercih edebileceğiniz pek çok farklı dudak morluğunu giderici ve tedavi edici olarak formüller ve dudak maskeleri bulunmaktadır. Önce tetkiki yaptırın sonra uygun çözüm yollarına başvurun. Sağlığınızı ihmal etmeyin, hayatınızı hiçe saymayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git