Egzama Çeşitleri - saglikdas.com

Egzama Çeşitleri

Egzama Çeşitleri
30 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 2.498 kez okundu.

Egzama Çeşitleri Nelerdir?

Egzama, deride kızarıklık, şişme ve kaşıntı ile ortaya çıkan kötü görünüşlü bir deri hastalığıdır. Yine de daha çok psikosomatik nedenlidir. Basit tedavilerle koantrol altına alınır. Yaygın bir deri hastalığıdır.

Egzama çeşitlerine göre üçe ayrılır.

Egzama Çeşitleri ve Zaraları

Seboreik Dermatit

Bu egzama, kendini saçlarda kaşıntı ve kepek ile belli etmeye başlar. Ciltte sebum oranının yüksek olduğu bölgelerde bu egzama görülür. Fakat en çok rastlanılan bölge kafa derisidir. Kafa dersinin yanı sıra, burun delikleri kenarında, göbek deliği etrafında, kulakların arkasında, göğsün ortasında ve kaşlarda da görülebilir. Bu egzamanın olduğu bölgeler kırmızıdır ve kaşıntı ile birlikte pul pul dökülür. Zamanla şişip akıntı meydana gelir. En çok kış ve sonbaharda meydana gelir. Stresle beraber artış gösterir.

Cilt temizliği, doğru şampuan seçimi ve stresten uzak durmakla tedavi edilebilir.

Kontakt Dermatit

Bu egzama çeşidi alerjik reaksiyonudur. Ciltte önce kırmızılık ve kabarıklık oluşur. Daha sonra kabuk tutar ve yaralar meydana gelir. Kimyasal madde içeren temizlik malzemeleriyle daha çok ortaya çıkar. Temizlik malzemeleri cildinizde bu tepkilere neden oluyorsa ya doğal malzemeler seçmelisiniz ya da eldiven kullanmalısınız. Lastik, saç boyaları, sabunlar, kozmetik ürünler, nikel ve temizlik malzemelere dermatitin oluşmasına neden olur. Dermatit teşhisi koyulduktan sonra neye alerjinizin olduğunu tespit edip o üründen uzak durmanız gerekmektedir. Önlem olarak, sabun kullanımında doğal sabunlar tercih edebilirsiniz, temiz yaparken eldiven kullanabilirsiniz. Aynı zamanda dermatoloğunuzun önerilerini dikkate almalısınız.

Atopik Dermatit

Bu egzama çeşidi kalıtımsaldır. Daha çok bebeklerde ve çocuklarda görülür. Diğer egzama çeşitlerindeki kızarıklık, kaşıntı ve şişme bu egzama çeşidinde de vardır. El ve ayak bilekleri, yüz bölgesi, diz ve dirseklerde yani vücudun birçok bölümünde kızarıklık ve pul pul dökülme görülebilir. Bu egzama çocuğunuzda varsa hijyenik olmaya dikkat etmelisiniz. Halıları ve tüylü eşyaları odadan çıkarmalısınız. Aynı zamanda doktorun önermediği yiyeceklerden de kaçınmak gerekir. Boyunda kaşıntı kolyeden, kulakta ise küpeden meydana gelebilir. Çünkü metaller alerjiye sebep olur. Mümkün olduğunca küpe, kolye ve saat takmaktan uzak durmalısınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git