Egzama Neden Olur - saglikdas.com

Egzama Neden Olur

Egzama Neden Olur
30 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 1.397 kez okundu.

Egzama Neden Olur?

Bir çeşit deri hastalığı olan egzama, derinin üzerinde beliren kırmızı ve döküntü halindeki bölgedir ve ek olarak yanma, kaşınma gibi yan etkilerle kendini belli eder. Tedavisi uzun soluklu bir hastalık çeşidi olan egzamanın nedenlerine ve ciltte neden egzama olduğuna aşağıda değinilmiştir.

Egzama Neden Olur ve Egzamaya Neler Sebep Olur?

1-Egzamaya Neden Olan Kimyasal Maddeler

Ellerini daha sık yıkayan kişilerde görülen bir hastalık çeşidi olan egzama, elleri deterjan ve sabun ile sürekli etkileşim halinde bulunan kadınlarda ortaya çıktığı saptanmıştır. Ellere eldiven takılarak bu tür kimyasal maddelerin yarattığı egzama çeşidi önlenmelidir.

2- Egzamaya Neden Olan Hava Değişiklileri

Kuru hava koşullarını sevmeyen bir deri hastalığı çeşidi olan egzamalarda kış mevsiminde artış görülmektedir. Yani egzamalar yaz günlerinde hafiflemeye başlarken, kışın gelmesi ile birlikte geniş alanlara yayılmaktadırlar. Bu nedenle kışın eller daima nemlendirilmelidir ve dışarı çıkarken de eldiven giyilerek soğuğa maruz kalmanın önlenmesi gerekir.

3- Egzamaya Neden Olan Stres

Egzama rahatsızlığı daima stres halinde yaşayan kişilerde daha sık görülmektedir. Deri hastalıkları ruh durumunun insan bedenine verdiği sıkıntılardan biridir. Stresi en belirgin şekilde yansıtan egzama hastalığından kurtulmak için stresi azaltmak ve daha olumlu düşünmek hastalığın geçiş dönemini hızlandırmaktadır.

4- Egzamaya Neden Olan Genetik Etkenler

Egzama hastalığının genlerle ilgisi olduğu uzman doktorlar tarafından kanıtlanmıştır. Yani ortada hiçbir neden yok iken meydana gelen egzama hastalığını uzman doktorlar genler ile bağdaştırmışlardır. Genler ile bağdan egzama hastalıkları ailede az görülse bile diğer bireylerde görülebilir. Egzama hastalığı bulaşıcı değildir. Yani genetik faktörler egzama hastalığının bulaşıcı olduğunu akla getirmemelidir.

5- Egzamaya Neden Olan Kadınlarda Görülen Hormonsal Değişiklikler

Egzama hastalığının kadınların özel günlerinde veya hamilelik dönemlerinde ortaya çıktığı görülmüştür. Bu durumun tek sebebi hormonların yer değiştirmesi ve vücudun düzenini bozmasıdır. Egzama için uzman bir dermatologa başvurmada hamilelik ve regl dönemlerinin geçmesi beklenmelidir.

Egzama çabuk yayılan bir hastalık olduğu için cilt kaşınmamalıdır. Çünkü kaşıma ile egzama çabuk yayıldığı gibi tırnaklardan deriye geçen mikroplar insana daha fazla rahatsızlık verir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git