Egzama - saglikdas.com

Egzama

Egzama
30 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 1.306 kez okundu.

Egzama Nedir?

Bir çeşit deri hastalığı olan egzama, deri üzerinde kızarıklıklar, döküntüler, yanma ve kaşıntı olarak kendini belli eder. Genellikle stres kaynaklı olan hastalığa birçok dış etken de sebep olabilir. Ellerin sık sık yıkanması, kış mevsiminde ellerin kuruması, kadınların özel günlerinde ya da hamilelik dönemlerindeki hormonal değişiklikler egzama oluşumuna sebeptirler. Kadınlar daha fazla çamaşır ve bulaşıkla uğraşması nedeniyle erkeklere oranla daha çok hastalığa meyillidirler. Baharatlı yiyeceklerle de egzama hastalığında artış gözlenmektedir. Alerjik reaksiyonlar birlikte egzama görülmesi daha yaygındır. Ellerin çevre ile en fazla temas eden organımız olması nedeniyle hastalık daha çok ellerde görülür. Egzama hastalığının tedavisi için birçok farklı yöntem uygulanmaktadır. Özellikle de bitkisel kür uygulaması ile hastalık daha kolay tedavi edilebilmektedir.

Egzama Krem Çeşitleri

1 çay bardağı dut kurusu ve 2 su bardağı su kaynatılarak dinlenmeye bırakılır. Ilık hale geldikten sonra eller bu karışımın içerisinde 10 dakika bekletilir. Günde 2 defa uygulanan işlem ile egzama geçecektir. Ayrıca her derde deva limon ve sirke ile de egzamaların geçmesi mümkündür. 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı sirke karıştırılarak egzamalı bölgeye sürülür. 10 dakika sonra yıkanır.

Egzamalı bölge oldukça fazla kaşınabilir. Fakat kesinlikle kaşınmamalı ve özellikle de kaşınarak kanatılmamalıdır. Zira daha fazla yere yayılabilir. Egzama için dermatolog gözetimde kullanılan kremler de fayda sağlayacaktır.

Eumovate egzama kremi: Doktor tavsiyesi ile kullanılan krem günde 4 defa ile kullanılmaya başlayıp daha sonra azaltılır. Yüz ve göz bölgesinden uzak tutulan krem egzama tedavisi oldukça uygundur.

Dermovate krem: Deri üzerinde oluşan tahriş ve kızarıklıklar için kullanılan krem, egzama hastalığına da iyi gelmektedir.

Sudocrem: akne, güneş yanıkları ve daha birçok deri rahatsızlıklarına iyi gelen krem egzamayı da tedavi edici özelliğe sahiptir. İçerdiği çinko oksit sayesinde tüm cilt problemlerine uygundur.

Egzama kremleri kortizon içerdiği için deriyi inceltme özelliğine sahiptir. Bu nedenle kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan kullanılması sakıncalıdır. Seboreik dermatit, atopik dermatit ve kontakt dermatit olmak üzere 3 çeşit egzama vardır. Hangi tür egzamaya yakalandığınızı bilerek daha kolay tedavi uygulayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git